Jak wspólnie planować życie domowe? Poradnik dla par

0
673
Jak wspólnie planować życie domowe
fot.unsplash.com

Harmonogram sprzątaniaplanowanie jadłospisów, tworzenie listy zakupów, spisywanie wydatków, planowanie miesięcznego budżetu domowego. Tego wszystkiego jest naprawdę sporo. Wiele osób ceni sobie organizację do stopnia w którym każda mała rzecz ma w ich domu konkretne miejsce. Posiadamy milion różnych zeszytów, aplikacji, plików w excelu czy w Wordzie, a na całość jeszcze idziemy z naszym bullet journalemTo wszystko to dużo, ale jeśli rozłożysz to umiejętnie w czasie, wcale nie zajmie ci to wielu godzin, a jedynie kilka godzin w skali tygodnia czy miesiąca. Co, jednak jeśli nie żyjesz sama a z partnerem czy partnerką, która nie powiela tych pasji? Podpowiadamy!

Organizacja jest potrzebna, czyli dlaczego warto ogarnąć swoje życie?

Jeśli twoja druga połówka nie ma ochoty na zapisywanie absolutnie każdej rzeczy i nadmiernej organizacji domu czy nawet miejsca do pracy zdalnej, co robić? Zrobić wszystko za tą osobę? Olać? Zrezygnować z kilku rzeczy? Może po czasie się przyzwyczai? Właściwie ciężko jednoznacznie stwierdzić co będzie krokiem idealnym do ogarnięcia tego „problemu”. Musisz też zrozumieć, że każdy jest inny. Jeden lubi idealny porządek i test białej rękawiczki nie jest dla niego żadnym wyzwaniem, inny nie ma problemu z bałaganem czy chaosem. Podobnie jest w kwestii organizacji np. wydatków czy jadłospisu. Najlepiej będzie znaleźć złoty środek.

Zacznijcie od rozmowy. Wytłumacz partnerce czy partnerowi dlaczego ci na tym zależy, co jest dla ciebie motywacją i co jest istotne. Planowanie budżetu domowego pozwoli wam na zaoszczędzenie pieniędzy na wkład własny do kredytu, nowy samochód, budowę domu czy po prostu posiadanie finansów na tzw. czarną godzinę. Planowanie jadłospisu i tworzenie listy zakupów na jego podstawie, również jest oszczędnością i to nie tylko finansową. Pokaż drugiej osobie ile produktów macie w lodówce czy nawet zapisuj na kartce to, co wyrzucasz, to co było zbędne i tylko leży w lodówce czy szafce od wielu dni lub tygodni. Zadaj istotne pytanie – „po co nam to?”.

Jak wspólnie planować życie domowe
fot.unsplash.com

Ustalcie wspólnie co chcecie osiągnąć i jak to osiągnąć

Jak już wspominaliśmy – kluczem do sukcesu jest znalezienie złotego środka. Zapytaj drugą połówkę co uważa, że powinniście poprawić? Co warto ograniczyć jeśli chodzi o wydatki czy zakupy? Może czas zrezygnować ze słodzonych napojów na rzecz wody? Może tańszą alternatywą będą saszetki firmy Bolero, które kosztują niewiele, a rozpuszcza się je w wodzie. Kto wie? Może tak wam zasmakują, że w skali miesiąca zaoszczędzicie nawet kilkaset złotych! Rozwiązań jest dużo.

Zacznijcie powoli, czyli organizacja dla leniwych

Jeśli chcesz, możesz oczywiście wziąć to na swoje barki, nie ma w tym nic złego. Musisz jednak dokładnie określić czego oczekujesz od partnera/partnerki i co oni konkretnie mają robić. Planujesz budżet domowy? Załóż maila, który nazywać się będzie np. „kowalscy-budżet@gmail.com”. Poproś męża/żonę/partnera/partnerkę/domownika, aby każdy paragon wysyłał na tego maila. Może on nawet stworzyć skrót na telefonie czy komputerze. Zrobienie zdjęcia i posłanie maila zajmie kilka sekund, a ty będziesz miała do tego dostęp przez długi okres czasu.

Jak wspólnie planować życie domowe
fot.unsplash.com

Wspólne planowanie istotnych kwestii

Dobrą alternatywą będzie np. podzielenie obowiązków czy też wspólne planowanie. Nie zapomnij, aby zapytać partnera czy partnerkę co uważa o danej rzeczy i czy warto to wprowadzić do waszego życia. Dzięki temu obie osoby zaangażują się w to ogarnianie życia i obie będą z tego zadowolonego. Wspólnie zaplanujcie posiłki, zastanówcie się, na co macie ochotę, co chcielibyście zjeść. Może od dawna chodzi za jednym z was konkretne danie? Może druga połówka ma ochotę na deser czy słodkie śniadanie? Może czas wykorzystać zamrożone borówki np. do koktajlu owocowego?

Możliwości jest wiele, musicie przede wszystkim dojść do jakiegoś porozumienia. Czasem w życiu zdarza się, że robimy coś, co nie do końca lubimy. Warto w takich chwilach pamiętać dlaczego to robimy co nam to da. To powinna być wystarczająca motywacja dla was obu. Powodzenia! 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here