Harmonogram sprzątania – co to jest?

0
1007
Harmonogram sprzątania
fot.unsplash.com

O harmonogramie sprzątania wspominaliśmy już nie raz. Jest to świetne narzędzie do organizacji, które dodatkowo pozwoli nam nie tylko zapanować nad obowiązkami domowymi, ale także i mieć znacznie więcej czasu dla siebie. Tak więc jak sama widzisz ma to sporo plusów. Harmonogram sprzątania świetnie sprawdzi się także u tych osób, które mają kolosalny problem z obowiązkami domowymi i przez 5 dni gromadzą brud, aby później cały weekend poświęcić na gruntowne sprzątanie i za tydzień znów to samo. Koniec z tym! Uporaj się z brudem raz na zawsze!

Czym jest harmonogram sprzątania?

Harmonogram sprzątania to nic innego jak rozpiska obowiązków domowych z podziałem na częstotliwość tych czynności (raz w roku, codziennie, raz na tydzień) oraz z podziałem na pomieszczenia (salon, sypialnia, łazienka itp.). W teorii taki harmonogram to dużo, w praktyce jednak w ciągu dnia zajmie ci to około kilkunastu, kilkudziesięciu minut, a rezultat? Wolny weekend!

Podamy ci zaraz przykładowy harmonogram sprzątania dla osób, które mają 2 pokojowe mieszkanie, z czego jeden pokój to sypialnia a drugi to salon. Oczywiście musisz to dopasować do swojego domu czy mieszkania, ale generalnie idea jest dość prosta, więc z pewnością nie będzie to ogromne wyzwanie.

Harmonogram sprzątania
fot.unsplash.com
Harmonogram sprzątania przygotowała NiebałagAnka.pl

Harmonogram sprzątania – Kuchnia

Kuchnia to miejsce, które bardzo się brudzi.

  • Do codziennych obowiązków należy np. zmywanie naczyń lub włożenie ich do zmywarki, a następnie „rozpakowanie”, wycieranie zlewu, wyrzucanie śmieci i mycie blatu.
  • Raz w tygodniu warto przeglądnąć lodówkę i sprawdzić, czy aby na pewno coś się nie popsuło. Aby uniknąć psucia się produktów, sprawdź, jak stworzyć jadłospis i listę zakupów. Dodatkowo myjemy dokładnie zlew, wycieramy kuchenkę czy obudowy urządzeń. Warto także od razu wziąć stare szmatki do prania i wywiesić nowe. Pamiętaj, aby  wytrzeć kurze, odkurzyć mieszkanie oraz pomyć podłogi. Jeśli w twoim domu jest dziecko lub zwierzątko, może okazać się, że będziesz musiała tę czynność robić częściej.
  • Raz w miesiącu robimy większe sprzątanie, czyli wycieramy szafki zarówno w środku, jak i drzwi szafek, czyścimy wszystkie urządzenia jak okap, piekarnik, mikrofalówka czy płyta oraz dezynfekujemy kosz.
  • Raz na pół roku myjemy lodówkę.
  • Raz w roku odsuwamy wszystkie sprzęty i czyścimy podłogę wokół nich.

Harmonogram sprzątania – Łazienka

  • Do codziennych obowiązków należy np. wycieranie umywalki oraz czyszczenie toalety wewnątrz. Warto zakupić także specjalne kostki do toalety, zaoszczędzą ci sporo pracy.
  • Raz w tygodniu warto umyć dokładnie umywalkę, wannę, prysznic, WC i inne sprzęty, które posiadasz w łazience, jak np. bidet. Zmieniasz ręczniki na nowe, czyste, stare dajesz do prania. Myjesz lustra. Pamiętaj, aby  wytrzeć kurze, odkurzyć mieszkanie oraz pomyć podłogi. Jeśli w twoim domu jest dziecko lub zwierzątko, może okazać się, że będziesz musiała tę czynność robić częściej.
  • Raz w miesiącu czyścisz słuchawkę prysznicową i kran oraz udrażniasz kanalizację.

Harmonogram sprzątania – Sypialnia

  • Do codziennych obowiązków należy np. ścielenie łóżka (jest to bardzo istotny krok), porządkowanie ubrań, które mogłaś wyciągnąć np. szykując się rano do pracy.
  • Raz w tygodniu pamiętaj, aby wytrzeć kurze, odkurzyć mieszkanie oraz pomyć podłogi. Jeśli w twoim domu jest dziecko lub zwierzątko, może okazać się, że będziesz musiała tę czynność robić częściej.
  • Raz w miesiącu zmieniasz pościel (jeśli w twoim łóżku śpi także psiak czy kociak, polecamy robić to raz w tygodniu) oraz odkurzasz dokładnie materac.
  • Raz na pół roku warto odświeżyć poduszki i kołdry. Jeśli pogoda sprzyja, fajnie je wystawiać na dwór, aby się przewietrzyły.
Harmonogram sprzątania
fot.unsplash.com

Harmonogram sprzątania – Salon

  • Do codziennych obowiązków należy np. porządki na stole czy stoliku kawowym, wynieś wszystkie kubki czy talerze z wczoraj do kuchni (następnie je umyj, oczywiście), popraw poduszki czy narzuty na kanapach czy innych meblach.
  • Raz w tygodniu warto wytrzeć kurze, odkurzyć mieszkanie oraz pomyć podłogi. Jeśli w twoim domu jest dziecko lub zwierzątko, może okazać się, że będziesz musiała tę czynność robić częściej. Uporządkuj książki, gry planszowe i inne rzeczy na regałach czy półkach.
  • Raz w miesiącu odkurz kanapę oraz fotele (ponownie – w przypadku psa, czynność zwiększ). Wyczyść dokładnie telewizor, konsole czy inną elektronikę na której zalega kurz. Nie zapomnij o przetarciu dekoracji jak lustra czy obrazy.
  • Raz na pół roku wypierz dywan samodzielnie lub oddaj go do prani. Zmień zasłony, firany oraz inne tekstylia.

Harmonogram sprzątania – Pranie

  • Do codziennych obowiązków należy np.zbieranie ubrań z całego mieszkania i wrzucanie ich do kosza na pranie. Jeśli jest taka potrzeba pranie rób codziennie, jeśli nie może być to robione raz w tygodniu lub kilka razy w tygodniu.
  • Raz w tygodniu warto wyprać ręczniki kuchenne, dywaniki łazienkowe, pościel itp.
  • Raz w miesiącu dokładnie wyczyść pralkę, nie tylko z zewnątrz, ale także i w środku (są do tego specjalne tryby w pralce).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here