Jak zadbać o własny rozwój?

0
803
Jak zadbać o własny rozwój
fot.unsplash.com

Stoisz w miejscu? Brak czasu dla siebie? Nie wiesz jaki krok zrobić? Co robić dalej ze swoim życiem? Brak ci na to planu, brak pomysłu, chęci czy motywacji. Chcesz dalej sie rozwijać, ale nie wiesz nawet, od czego zacząć? Spokojnie, my też nie wiemy. Za to możemy pokazać ci kilka sposób na to, abyś sam doszedł do tej decyzji. W końcu nikt nie przeżyje twojego życia za ciebie. Pamiętaj – uda ci się!

,,Cokolwiek by się nie działo – nigdy nie daj sobie wmówić założenia „poczekaj, wszystko się wyjaśni i ułoży!”. To Ty jesteś odpowiedzialny za to, żeby wybrać to, co Cię interesuje i pogłębiać tę wiedzę!” – Mariusz Kapusta

Konkretne umiejętności – nie ogólnikowe hasła

Nie mów „będę lepszy” mów „będę lepszy w robieniu XX”, nie mów „będę bogaty” mów „będę miał xxx na koncie do końca roku”. Często stawiamy sobie wyzwania, które są zbyt ogólnikowe, a co za tym idzie, nie za bardzo mamy możliwość, aby określić, jakie konkretne kroki powinniśmy poczynić, aby te cele faktycznie zostały spełnione. Tak samo będzie w przypadku rozwoju osobistego.

Podziel swoje życie na kategorie czy na dziedziny. Może obecnie pracujesz w pracy X, ale chcesz się przebranżowić, a dodatkowo w domu chciałbyś rozwinąć umiejętności gotowania czy organizacji czasu. Podziel to wszystko na konkretne kategorie i zastanów się, jakie działania może podjąć w obrębie danej kategorii, aby poprawić swoją obecną wiedzę i umiejętności. Dzięki temu możesz określić konkretny plan działania.

,,Kiedy weźmiesz sobie pod lupę choćby jednego człowieka, który odniósł sukces zobaczysz, że im mniej miał wymówek, tym większe sukcesy.” – Bartek Popiel

Jak zadbać o własny rozwój
fot.unsplash.com

Podnoś poprzeczkę

Osiągnąłeś coś? Odniosłeś jakiś sukces? Nie opadaj na laurach. Nie siadaj w fotelu i nie leż. Podnieś poprzeczkę, rzuć sobie wyzwanie. Dąż dalej! Osiągnięcie celu jest satysfakcjonujące i masz prawo odczuwać z tego powodu radość, jednak nie warto się zatrzymywać. Przebiegłeś 10 kilometrów? Świetnie! Następnym razem spróbuj 10.5, a kolejnym 11, w końcu dojdziesz do takiej liczby, że sa będziesz w szoku. Nie zamykaj się, otwórz się!

,,Pamiętaj, że cokolwiek powtarzamy, niezależnie od tego jaka to jest czynność – wykształcamy w sobie nawyk. Zadbaj o to, by Twoje nawyki były rozwojowe.” – Michal Filsiuk

Rozwijaj swoje pasje

Mówi się, że jeśli pracujesz w czymś, co kochasz to nie przepracujesz, ani dnia swojego życia i ma to sens. Masz jakieś pasje? Zajawki? Hobby? Rozwijaj się dalej w tej dziedzinie, łącz przyjemne z pożytecznym. Kto wie, może twoje zainteresowanie może zamienić się w zarobek, biznes lub zaczniesz coś robić profesjonalnie, a nie amatorsko. Może to, że jesteś w czymś świetny, pomoże ci w wielu innych aspektach życiowych i będzie to dla ciebie ogromna motywacja do działania na następne lata? Spróbuj, sam się przekonasz!

Znajdź nowe pasje, jeśli nie masz żadnych. Zainteresuj się czymś, spróbuj czegoś nowego raz, dwa czy trzy razy. Udaj się na zorganizowane zajęcia, spróbuj samodzielnie w domu. Wykup instruktaż w sieci. Czytaj, znajdź książkę na ten temat, ściągnij audiobooka. Wkręć się w coś nowego.

,,Zmień nawyki myślowe, a odmienisz swój los”. – Murphy

Jak zadbać o własny rozwój
fot.unsplash.com

Dbaj o dobre relacje z ludźmi

Nie zamykaj się w sobie, nie odcinaj się od świata. Mów, słuchaj i rozmawiaj. Ludzie nie zawsze chcą dla ciebie źle. Ludzie nie zawsze będą cię krytykować. Zrezygnuj z dziesięciu nieznaczących nic znajomości z chłopakami, którzy chcą tylko wyjść na przysłowiowe piwo. Pielęgnuj tę jedną czy dwie znajomości, które są szczere. Otwórz się na ludzi, nie prowokuj konfliktów, ugryź się w język, zamiast mówić coś niemiłego. Szanuj ludzi i szanuj siebie. Na szacunek trzeba sobie obustronnie zasłużyć.

Nie bój się poszerzać kontaktów, to przyniesie wiele dobrego w twoim życiu. Znajomości są potrzebne i przydatne. Nigdy nie wiesz, kiedy ktoś będzie potrzebował twojej pomocy – nie odmawiaj jej. Kiedyś sam możesz jej potrzebować i nie ma w tym nic złego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here