Jak zorganizować przestrzeń do pracy?

0
733
Jak zorganizować przestrzeń do pracy
fot.unsplash.com

Praca zdalna? Home office? Zabierasz część zadań z firmy do domu? Może własna działalność gospodarcza? Niezależnie od tego jaki masz rodzaj pracy, wykonywanie swoich obowiązków z zacisza domowego potrafi być trudne, zwłaszcza jeśli wszystko cię rozprasza. Brudne branie, gary do umycia, pies chce się głaskać, kot drapie meble. Rozproszeń jest wiele. Z pewnością pamiętasz, jak za dziecka ciężko było się uczyć i jak łatwo przychodziło ci, odrzucenie nauki na rzecz choćby pieczenia ciasta. Teraz może być podobnie, ale wcale nie musi! Jak zorganizować przestrzeń do pracy? Odpowiadamy!

Wszystko zależy od metrażu

Idealne rozwiązanie to dodatkowy pokój, poświęcony wyłącznie do pracy. Jak taki pokój urządzić? Ściany przemaluj na biało. Postaw w pokoju biurko – to najważniejsze. Dodatkowo nie zapominaj o wygodnym krześle. Nad biurkiem umieść tablicę korkową lub pomaluj kawałek ściany farbą kredową. Wybór należy do ciebie, grunt to mieć miejsce do którego możesz coś przykleić, przyczepić czy dopisać. Organizacja jest kluczem do sukcesu. Chcesz dekoracji? Umieść w pokoju kwiatki, powieś obrazy, może inspirujące cytaty? Jeśli masz miejsce, wstaw do środka regał. Idealnie sprawdzą się regały Kallax z IKEA, które pomieszczą naprawdę sporo, a dodatkowo są minimalistyczne i estetyczne. Gotowe!

Oczywiście mało kto, a raczej niewiele osób ma taką możliwość. Wygenerowanie pokoju, który służy tylko do nauki czy tylko do pracy zdalnej jest często niewykonalne, dlatego zaplanuj przestrzeń tak, abyś miał możliwość posiadać chociaż biurko czy własny kącik. Możesz ten fragment pokoju czy domu udekorować podobnie, jak byś to zrobił w przypadku osobnego pokoju czyli obrazy, kwiaty, ramy, dekoracje. To już zależy od metrażu, który posiadasz.

Jak zorganizować przestrzeń do pracy
fot.unsplash.com

Nie masz miejsca nawet na biurku? Pracuj na kanapie! Zaleca się, aby unikać pracowania w łóżku. Choć brzmi to rozkosznie i cudownie, może znacznie obniżyć twoją produktywność, a jeśli na dodatek wstajesz niewyspany to szybko może okazać się, że zamiast pracować, ucinasz sobie malutką drzemkę. Szef nie byłby z tego zadowolony. Lepszą opcją jest więc przeniesienie się na kanapę, a w przypadku np. kawalerki złożenie kanapy czy nawet pościelenie łóżka i siadanie w poprzek, a nie tak, jak gdybyś miał iść spać.

Nie pracuj w chaosie, czyli sprzątanie regularne

Kolejny ważny aspekt to sprzątanie. Tak, wiemy. Nikt nie lubi tego robić, ale niestety trzeba. Na twoim biurku powinien znaleźć się laptop/monitor, ewentualnie dokumenty, kalendarz, bullet journal i kilka długopisów, nic poza tym. Picie? Jasne, ale z dala od sprzętu czy ważnych papierów. Jedzenie? Usiądź do stołu czy zjedz w salonie, nie przy biurku. Pozwól sobie na chwilę odpoczynku i relaksu. Śmieci? Do kosza! Pracowanie w chaosie nie tylko grozi zalaniem czy uszkodzeniem sprzętu lub dokumentów, ale także jest idealnym rozpraszaczem. Siadasz do komputera, otwierasz go i co dalej? Patrzysz na krzesło, a tam ciuchy, patrzysz na biurko, a tam sterta chusteczek i talerz z wczoraj. Nie tędy droga!

Jak zorganizować przestrzeń do pracy
fot.unsplash.com

Organizacja biurka – jak się nie pogubić?

Kluczem do sukcesu w walce z brakiem produktywności czy bałaganem będzie odpowiednia organizacja. Wyżej wspomniany Kallax z IKEA sprawdzi się do tego idealnie, ale może to być również jakikolwiek inny mebel, regał, półki czy nastawki na biurko. Twoimi przyjaciółmi będą skoroszyty, segregatory, pudełka, zeszyty, bullet journal, kalendarze, organizery na dokumenty czy długopisy. To wszystko możesz zakupić tak naprawdę za grosze w sklepach takich jak np. IKEA, Pepco, Dealz, Action, Auchan, Kaufland itp. Warto się w to zaopatrzyć.

Dodatkowo jeśli masz właśnie tablicę korkową czy inny rodzaj tablicy, zakup małe karteczki, pineski, kredę czy specjalne mazaki do pisania po tablicy. Nie bój się eksperymentować z kolorami. Oznaczaj co jest ważne. Jeśli masz na tyle miejsca, możesz narysować sobie nawet i kalendarz i mieć wszystko zapisane w jednym miejscu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here