Jak zorganizować swoje mieszkanie?

0
812
Jak zorganizować swoje mieszkanie
fot.unsplash.com

Masz dość ciągłego bałaganu w twoim mieszkaniu? Nic nie ma swojego miejsca, a ty tylko przenosisz rzeczy z jednego kąta w drugi? Niezapowiedziana wizyta gości to prawdziwy horror, bo aż wstyd ich wpuścić do takiego syfu? Może twoje noworoczne postanowienie to lepsza organizacja swojego życia i pracy i zastanawiasz się jak zacząć? Marzysz o stylu minimalistycznym, ale nawet nie wiesz, w co włożyć ręce? Spokojnie, znamy odpowiedzi na wszystkie te pytania. Niezależnie od tego jaki masz powód, pomożemy ci zorganizować swoje mieszkanie. Jak tego dokonać? Zaczynajmy!

Zobacz, z czym masz do czynienia

Najważniejsze to zobaczyć, z czym masz do czynienia i zastanowić się jak chcesz, aby wyglądało twoje życie czy mieszkanie. To wiąże się z metodą Marie Kondo, o której już szczegółowo pisaliśmy. Jeśli marzysz o stylu minimalistycznym i chcesz nie tylko żyć w ten sposób, ale także osiągnąć moment w którym twoja przestrzeń reprezentuje twój styl życia, zaczerpnij inspiracji. Meble, choćby niewiadomo jak ładne czy drogie, będą powodowały chaos, jeśli każdy ma inny kolor, rodzaj czy styl. Za mała ilość miejsca do przechowywania, sprawi, że graty będą wszędzie. Na meblach, na szafkach, na półkach i w ledwo domykających się szufladach.

Jak zorganizować swoje mieszkanie
fot.unplash.com

Zaplanuj swoje mieszkanie

Wiesz już co chcesz osiągnąć? Wiesz jak chcesz, aby wyglądało twoje mieszkanie? Czas na planowanie! Na Pintereście znajdziesz wiele inspiracji co do wnętrz, miejsc do przechowywania czy sprytnych trików, które pozwolą ci zapakować do szafy więcej, mimo że nie zmienia się objętość szuflady. Czasem wystarczy dokupić jedną szafkę czy powiesić półkę, a czasem trzeba zrezygnować z jednego czy kilku mebli na rzecz większej i czystszej przestrzeni.

Zacznij wyrzucać czy oddawać

Nie osiągniesz minimalizmu czy organizacji jeśli wciąż gromadzisz niepotrzebne rzeczy. Zacznij od razu z grubej rury. Przygotuj worki na śmieci czy kartony i zacznij przeglądać krok po kroku, szafka po szafce. Masz za dużo ubrań? Zbierz WSZYSTKIE ubrania w jednym miejscu, także te z kosza na pranie czy te, które leżą pod łóżkiem już od miesiąca. Zacznij wyrzucać to, co nie przynosi ci szczęścia. Od razu wynieś ten worek czy karton do kosza PCK czy oddaj potrzebującym np. poprzez OLX. Nie zaglądaj już tam, od razu wyrzucaj. Podobnie zrób z innymi przedmiotami do domu czy kosmetykami. Ten podkład z czasów liceum naprawdę powinien już dawno znaleźć się w koszu na śmieci.

Posegreguj swoje rzeczy

Masz piwnicę czy strych? Schowaj tam wszystko, co jest ci potrzebne tylko w określonym sezonie. Mowa tutaj o choince, dekoracjach na poszczególne święta czy pory roku, ozdobach świątecznych czy nawet ubraniach na dany sezon. Wszystko, co możesz, odłóż tam lub znajdź inne miejsce jak np. tył szafy czy miejsca, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Ubrania warto zapakować do worków próżniowych. W ten sposób zaoszczędzisz naprawdę sporo przestrzeni.

Jak zorganizować swoje mieszkanie
fot.unsplash.com

Zadbaj o odpowiednie przechowywanie

Wszystkie swoje rzeczy musisz gdzieś przechowywać, prawda? Jak to zrobić, aby wciąż być zorganizowanym? Pudełka! Pudełka, segregatory czy przegródki to idealny sposób na to, aby wszystko miało swoje miejsce. Świetnie sprawdzą się kartony np. po butach czy niewielkich sprzętach. Czasem wystarczy odciąć z nich pokrywkę i gotowe. Chcesz, aby dodatkowo były estetyczne? Przemaluj je, obklej papierem czy sznurkiem jutowym. W sklepach typu IKEA, Leroy Merlin, Pepco, Action, Dealz czy Tedi możesz także kupić sporo organizerów, które przydadzą ci się do wszystkiego od kabli, po skarpetki czy akcesoria kuchenne. Jeśli wszystko ma swoje miejsce, łatwiej przyjdzie ci sprzątanie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here