Jak oszczędzać pieniądze?

0
793
Jak oszczędzać pieniądze
fot.unsplash.com

Oszczędzanie pieniędzy jest, było i będzie kluczowym elementem dorosłości. Niestety w życiu dzieje się wiele, a co za tym idzie często mamy tzw. niespodziewane wypadki. Śmierć bliskiej osoby, zakup nowego sprzętu do pracy, wizyta u lekarza, usterka w samochodzie czy w domu. Co wtedy zrobić? Kredyt? Chwilówka? Pożyczyć od mamy, babci czy koleżanki? Po co to robić, jeśli można nauczyć się oszczędzać i posiadać kwotę na koncie oszczędnościowym, która uratuje cię w takiej sytuacji. Chcesz dowiedzieć się jak oszczędzać? Odpowiadamy!

Na czym oszczędzać pieniądze?

Tak naprawdę pierwszy krok to szukanie oszczędności. Zacznij od podsumowania swoich miesięcznych wydatków stałych. Są to np. kredyty, czynsze za mieszkania, abonamenty na telefony, opłaty za samochód, opłaty za wynajem czy posiadanie zwierzaka. To są sumy, które albo nie zmieniają się wcale albo jedynie o kilka czy kilkanaście złotych, jednak nie jesteśmy w stanie z nich zrezygnować.

Jak oszczędzać pieniądze
fot.unsplash.com

Tak naprawdę, aby wiedzieć, na czym możesz oszczędzić pieniądze, istotne jest to, na co te pieniądze wydajesz. Zacznij więc od spisywania listy swoich wydatków w konkretnym miesiącu. Mowa tutaj nie tylko o paragonie w biedronce na 100 złotych, ale i wyszczególnieniu, że np. 20 zł wydałeś na środki czystości, a 30 zł na coś, co było ci niepotrzebne bo była to po prostu chwilowa zachcianka. Istnieje także wiele rzeczy na których możemy zaoszczędzić. Jakich?

  • jedzenie – zrezygnuj ze słodyczy, cukru, słodzonych napoi, jedzenia na mieście, zamawiania gotowych posiłków czy kupowania rzeczy spoza listy zakupów;
  • filtr do wody lub saturator – zamiast kupować zgrzewki wody w supermarkecie zakup filtr do wody lub saturator, który zwykłą wodę zamieni w wodę gazowaną;
  • przestań używać kart kredytowych, nie bierz pożyczek, nie zadłużaj się jeszcze bardziej;
  • zamień auto na rower lub komunikację miejską;
  • wymień żarówki na energooszczędne;
  • znajdź tańszy abonament na telefon czy internet;
  • nie kupuj książek, tylko wypożyczaj np. z biblioteki;
  • zaplanuj jadłospis na tydzień i kup tylko to, co jest ci potrzebne;
  • sprzedaj niepotrzebne rzeczy – sprzęty, meble, dodatki do domu, ubrania itp.

Jak oszczędzać pieniądze? Sposób pierwszy: zamień je na inną walutę

Bardzo popularną metodą oszczędzania jest planowanie budżetu domowego, ale to nie jedyne rozwiązanie, które istnieje. Dobrym sposobem jest zamienianie swojej gotówki na inną walutę. O czym konkretnie mowa? Wyciągnij z bankomatu całą wypłatę. Usiądź na spokojnie z zeszytem i długopisem w ręku lub skorzystaj z programów na laptopie czy komputerze jak np. Word czy Excel. Zapisz sobie swoje wydatki takie jak mieszkanie, rachunki, tankowanie samochodu, pies czy kot, telefon, internet itp. Następnie odejmij gotówkę na ten cel i odłóż ją na razie na bok.

Jak oszczędzać pieniądze
fot.unsplash.com

Kolejny krok to odjęcie gotówki na rzecz innych wydatków, tych zmiennych jak np. papierosy, alkohol, jedzenie, kino, teatr itp. Oszacuj mniej więcej ile wydawałeś dotychczas na te przyjemności i odłóż taką kwotę również na bok, na tę samą kupkę co poprzednią gotówkę. Co teraz? Wiele zależy teraz od ciebie i od tego, ile pieniędzy ci zostało. Jeśli kwota jest w miarę spora, odłóż z niej jeszcze 100-200 złotych, najlepiej do słoika czy do przysłowiowej skarpety. Jest to tylko i wyłącznie na sytuację awaryjną. Postaraj się z tego nie korzystać. Co z resztą? Idź do kantoru i wymień ją na inną walutę. Odłóż to np. do skarbonki z której nie da się tych pieniędzy wyciągnąć. Resztę możesz wpłacić z powrotem na konto i od razu wykonać przelewy za kredyt, mieszkanie, rachunki itp. Gotowe!

Jak oszczędzać pieniądze? Sposób drugi: system słoikowy od Harv Eker

Ta metoda również ma wielu zwolenników. Zacznij od zaopatrzenia się w 6 słoików, puszek, kopert czy nawet skarpet. Tak naprawdę nie ma to aż tak kolosalnego znaczenia. Sposób wygląda następująco:

  • Słoik numer 1 – 55% miesięcznych dochodów na opłaty stałe;
  • Słoik numer 2 – 10% miesięcznych dochodów na przyjemności;
  • Słoik numer 3 – 10% miesięcznych dochodów na większe zakupy (sprzęt RTV);
  • Słoik numer 4 – 10% miesięcznych dochodów na edukację;
  • Słoik numer 5 – 10% miesięcznych dochodów na inwestycję;
  • Słoik numer 6 – 5% miesięcznych dochodów na działalność charytatywną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here