Jak przygotować mieszkanie dla kota?

0
507
Jak przygotować mieszkanie dla kota
fot.unsplash.com

Koty to wspaniałe zwierzęta, o których posiadaniu marzy wiele osób, jednak bycie właścicielem kota to bardzo duża odpowiedzialność. Mieszkanie właściciela powinno być dobrze przygotowane przed zakupem lub adoptowaniem zwierzęcia. Upewnij się, że twojemu pupilowi niczego nie brakuje i jest w stanie zaspokoić wszystkie swoje potrzeby, oraz że w twoim mieszkaniu nie znajduje się nic co mogłoby zagrażać jego zdrowiu.

Zabezpiecz okna:

Wbrew powszechnej opinii koty nie zawsze spadają na cztery łapy, a upadek z wysokości może okazać się śmiertelny.  Zabezpiecz wszystkie okna  oraz używając siatki zabezpieczającej.  Niebezpieczny dla kota może być zarówno upadek z dużej, jak i z małej wysokości, ponieważ przy niskim upadku kot może nie zdążyć, ułożyć się w odpowiedniej pozycji i niefortunnie upaść. 

Jak przygotować mieszkanie dla kota
fot.unsplash.com

Upewnij się, że wszystkie rośliny, które posiadasz są jadalne dla kotów:

Koty to niezwykle ciekawskie stworzenia, więc z czasem na pewno zaczną podgryzać otaczające je rośliny doniczkowe. Oczywiście kota można oduczyć zjadania kwiatków, jednak  zanim zdołamy to osiągnąć, kot może najeść się już wielu liści. Rośliny takie jak fikus, oleander, fiołek alpejski, czy azalia są dla kotów trujące  i spożycie ich może skutkować biegunką, bólem brzucha, a nawet śmiercią. Tych roślin należy się jak najszybciej pozbyć, a w zamian zastąpić mogą je np. fiołek afrykański, begonia królewska, czy passiflora.

Dobra karma:

Wiele karm dostępnych w sklepach jest bardzo niskiej jakości. Znajduje się w nich niska zawartości mięsa, które powinno być podstawą diety kota, a zamiast niego wypełnione są np. zbożem, które w dużych ilościach może być szkodliwe. Przed zakupieniem karmy dokładnie przeczytaj skład oraz upewnij się,  że producenci otwarcie mówią o tym skąd powchodzi znajdujące się w niej mięso, ponieważ pod samym hasłem „mięso” często znajdują się produkty uboczne np. śledziona, czy wątroba.  Koty w naturze nie spożywają dużo wody, dlatego nie jeden właściciel ma problem ze zmuszeniem swojego pupila do picia. Rozwiązaniem może być mokra karma, która uzupełnia sporą część dziennego zapotrzebowania na wodę. Mokra karma zazwyczaj  ma również mniej kalorii, niż karma słucha, dlatego jest zalecana dla kotów z nadwagą. Sucha karma jest dobrym rozwiązaniem dla kotów wychudzonych, które powinny przybrać na wadze oraz może pomóc w utrzymaniu zdrowia zębów pupila. Dodatkowo sucha karma może zostać zostawiona w misce przez dłuższy czas bez ryzyka zepsucia się, jednak jest to rozwiązanie odpowiednie tylko, jeżeli twój kot nie ma tendencji do przejadania się. 

Jak przygotować mieszkanie dla kota
fot.unsplash.com

Kuweta i żwirek:

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kuwet, co pozwoli ci dostosować ją do potrzeb twojego kota oraz do twojego mieszkania. Małe koty i kocięta powinny mieć kuwetę niską, aby nie miały problemu z wejściem do niej. Wiele osób decyduje się na zakup zakrywanej kuwety, ponieważ ogranicza to wysypywanie przez kota żwirku oraz powala  właścicielowi uniknąć nieprzyjemnych widoków, a nawet zapachów. Niestety wiele kotów nie chce korzystać z zakrytej kuwety, dlatego ten wybór wiąże się z ryzykiem zabrudzonego mieszkania. Ważny jest też dobór odpowiedniej żwirku. Żwirek silikonowy dobrze pochłania zapach i jest dość prosty do czyszczenia, jednak drobne granulki mogą podrażniać delikatne łapy kota, a żwirek po użyciu przybiera brzydki żółty kolor. Żwirek bentonitowy jest tani i dobrze pochłania zapach, jednak nie można wyrzucać go do toalety i może okazać się trudny do czyszczenia. Żwirek drewniany jest wydajny oraz bardzo dobrze pochłania zapach, jednak często przyczepia się do kocich łap.

Zabawki i drapak:

Drapak jest niemal niezbędnym zakupem, ponieważ bez niego kot  może zacząć drapać meblem. Dostępne jest wiele rodzajów drapaków, a przy zakupie należy kierować się głównie wielkością mieszkania. Najważniejsze jest, aby drapak stał w miejscu łatwo dostępnym dla kota. Przydatne mogą okazać się również zabawki dzięki, którym kot nie będzie się nudził. W sklepach dostępne są wszelkiego rodzaju piłeczki, wędki, czy myszki, jednak często okazuje się, że kot woli bawić się zwiniętym kawałkiem papieru, czy gumki do włosów, a drogie zabawki zupełnie go nie interesują.

Legowisko:

Legowisko powinno by przede wszystkim  wystarczająco duże oraz wygodne. Za legowisko może posłużyć również poduszka, czy koc. Wiele kotów nie chce jednak spać w legowisku i zamiast tego woli spać na meblach, czy w kartonie. 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here