Organizacja dnia i pracy – od czego zacząć?

0
971
Organizacja dnia i pracy
fot.unplash.com

Organizacja to bardzo ważny element życia. Może sporo ułatwić, rozwiązać wiele problemów, pomóc ci się stać bardziej produktywnym, kreatywnym czy też zaoszczędzić ci sporą sumę pieniędzy. Oczywiście wymagać to będzie od ciebie odrobinę pracy i poświęcenia, ale mówimy wprost – WARTO! Dowiedz się, jak ogarnąć swoje życie i w końcu zacząć działać, pomożemy ci z tym, spokojnie. Gotowy? No to zaczynajmy!

Krok pierwszy – zastanów się nad swoim życiem

Tak naprawdę najważniejsze jest to co chcesz osiągnąć i które elementy twojego życia wymagają tej organizacji. Sposobów i metod jest wiele, musisz znaleźć taką, która będzie dla ciebie najlepsza, a zarazem pozwoli ci osiągnąć cel, który sobie wyznaczysz. To, jaka metoda będzie dla ciebie idealna wiąże się także z tym co chcesz zorganizować. Jeśli masz problem z ciągłym bałaganem w twoim domu, będzie to inny rodzaj organizacji niż w przypadku, gdy często o czymś zapominasz i np. opłacasz rachunki 2 dni po terminie czy lecisz na zakupy na dziesięć minut przed zamknięciem sklepu.

Organizacja dnia i pracy
fot.unsplash.com

Krok drugi – sprawdź, jakie masz rozwiązania

Po tym, jak ustalisz już co chcesz w swoim życiu zorganizować, czas na obranie metody idealnej dla ciebie. Tutaj wiele zależy od twoich preferencji czy możliwości (także tych metrażowych w przypadku organizacji swojego mieszkania). Ważnym elementem organizacji może być kalendarz. Jaki będzie najlepszy? Cóż część osób uwielbia pisać, zapisać wszystko, ozdabiać swój kalendarz czy notatnik, dodawać naklejki lub używać kolorowych długopisów, część osób natomiast uwielbia elektronikę i do organizacji użyje telefonu czy komputera (lub obu).

Jeśli uwielbiasz zapisywać rzeczy idealny będzie dla ciebie kalendarz książkowy (lub nawet dwa, jeden do pracy, a drugi do życia osobistego), notatnik czy bullet journal. Kochasz elektronikę? Użyj kalendarza od Google czy Apple. Ściągnij aplikacje do planowania budżetu domowego, korzystaj z aplikacji bankowych, notatnika czy pobierz aplikację Notion, która działa zarówno na laptopie, jak i na komputerze. Jeśli ci na tym zależy, wybierz coś, co łączy się zarówno z twoim telefonem, jak i komputerem, wtedy wszystko, co zamieścisz z komórki, od razu pojawi się na twoim sprzęcie.

Krok trzeci – ustaw realne cele

Organizacja to nie tylko wydawanie pieniędzy na segregatory, ściąganie aplikacji czy umieszczenie wydarzeń w kalendarzu, ale także i realne cele. Sam cel „Chce być bardziej zorganizowany” jest zbyt ogólnikowy i ciężko będzie ci się go trzymać. Znacznie lepszą metodą, będzie obranie konkretnego celu, jak np. „Chcę pracować o godzinę więcej dziennie” czy „Chcę do końca roku zaoszczędzić dziesięć tysięcy złotych”. Konkretny cel pozwala także na stworzenie konkretnego planu i konkretnych kroków, które musisz zrobić, aby ten cel osiągnąć. Jeśli wiesz, że chcesz mieć na koncie oszczędnościowym 10 tysięcy do końca roku 2021, a obecnie mamy styczeń, oznacza to, że miesięcznie na twoim koncie oszczędnościowym powinno znajdować się około 833 złotych i co miesiąc ta suma powinna się mnożyć.

Organizacja dnia i pracy
fot.unsplash.com

Krok czwarty – nie poddawaj się

Na sam koniec, najważniejsze, czyli wytrwałość w dążeniu do celu. Cel, który sobie ustanawiasz, podobnie jak w przypadku np. odchudzania powinien motywować cię do działania. Nie chodzi tylko o to, aby zaoszczędzić 10 tysięcy złotych, ale także i o to, na co te pieniądze wydasz. Nowy samochód? Wkład własny do kredytu na zakup mieszkania? Remont kuchni? Rozwój osobisty? Zwierzak? Twój powód powinien być na tyle istotny, aby był dla ciebie także i motywacją.

Oczywiście może być i tak, że z czasem tej motywacji nie będzie, a ty będziesz miał ochotę całkowicie się poddać i sobie odpuścić, ale nie rób tego! Nie warto. W takich momentach poszukaj inspiracji np. w sieci czy wśród znajomych. Zbierasz na wkład własny? Popatrz na mieszkania do kupna, pomyśl, ile zaoszczędzisz, rezygnując z wynajmu, zrozum, że warto kupić tę tańszą wodę czy odpuścić sobie wypad na miasto na drinki. Znajdź lepszą, tańszą alternatywę, na to co chcesz zrobić. Małe kroczki są wciąż lepsze, niż żadne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here