Wyprawka dla szczeniaka – sprawdź czy masz wszystko!

0
884
fot.unsplash.com

Zastanawiasz się nad przygarnięciem szczeniaka? Nie zapomnij o wyprawce! Nowy domownik to nie tylko głaskanie czy rzucanie piłki, ale także i spory wydatek. Przygotowaliśmy dla ciebie listę rzeczy, które obowiązkowo musisz posiadać przed pojawieniem się nowego członka rodziny w twoim domu. Zapisz to na kartce i stopniowo kupuj, aby nieco ograniczyć wydawanie pieniędzy i rozłożyć te zakupy w czasie. Gotowy? Zaczynajmy!

Wyprawka dla szczeniaka:

  • karma;
  • legowisko;
  • miski + podkładka;
  • szelki + obroża;
  • smycze (różnej długości lub rozwijana);
  • zabawki;
  • klatka kennelowa;

Karma dla szczeniaka – jaka będzie idealna?

Najważniejsza jest karma. Zacznij od takiej, którą szczeniak już jadł wcześniej u hodowcy czy w schronisku. Stopniowo zmieniaj ją na tą którą chcesz, aby jadł. Wybór karmy dla szczeniaka to nie lada wyzwanie. Musi być ona najlepiej bezzbożowa i zawierać dużo wartościowego mięsa i witamin. Najchętniej wybiera się karmę mokrą. Polecane marki to np. Animonda, Rocco, Dolina Noteci, Lukullus.

Legowisko, klatka kennelowa czy kocyk?

Pies oczywiście może spać z tobą w łóżku, jeśli tego oczekujesz, nie ma problemu. Mimo to i tak powinien mieć swój własny kącik, gdzie może położyć się, odpocząć, pobawić się zabawką czy obgryzać kość. Świetnie do tego sprawdzi się legowisko czy miękki kocyk. Wiele osób decyduje się także na zakup klatki kennelowej, która jest nie tylko azylem dla psiaka, ale także i idealnym narzędziem treningowym.

Wyprawka dla szczeniaka
fot.unsplash.com

Miski i podkładka – o czym pamiętać?

Miski najlepiej zakupić plastikowe, ale mocne i grube. Choć z początku to nieco większy wydatek, niż najtańsza miska z pepco, posłuży znacznie dłużej. Jeśli chodzi o podkładki czy podstawki pod miski to należy pamiętać, że pies powinien jeść z poziomu podłogi, choć podstawka na kilka centymetrów nie zrobi zbyt dużej różnicy, najlepiej jest z niej całkowicie zrezygnować. Pod miski warto położyć podkładkę, zwłaszcza jeśli psie miski mają stać na drewnianej podłodze czy panelach. Uchronisz swoje mieszkanie. Psiak podczas jedzenia czy picia, z pewnością nabrudzi. Najlepiej kupić podkładkę, która będzie wodoodporna ale nie będzie się ślizgać.

Szelki czy obroża – co jest lepsze?

Dla szczeniaka, który dorasta zawsze obroża, nigdy szelki. Szelki będą ograniczać jego ruch, co może prowadzić do poważnych problemów ze stawami, w wieku dorosłym. Dlatego do czasu w którym szczeniak rośnie (około 1 rok życia) najlepiej zainwestować w dobrą obrożę. W sieci, jak i stacjonarnie znajdziesz wiele rozmiarów, o różnych grubościach i wzorach z pewnością dopasujesz coś do siebie. Co do szelek dla psów dorosłych, zwróć uwagę na te typu guard. To właściwie jedyny model, który nie ogranicza psich ruchów.

Jaką smycz wybrać?

Smycz to w gruncie rzeczy bardzo ważny element. Musisz swojego malucha nauczyć, jak się chodzi na smyczy, jeśli ten element szkoleniowy pominiesz to skończysz z dorosłym psem, który okropnie ciągnie na spacerach. Dla szczeniaków nie poleca się smyczy typu flexi, czyli tych „wyciąganych”. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób uczysz szczeniaka, że jeśli chce gdzieś dojść to wystarczy, że pociągnie i gotowe. Najlepszym wyborem jest zwykła smycz przepinana. Na dalsze spacery czy spacery w lesie czy na polu, idealnym rozwiązaniem będzie długa, najlepiej dziesięciometrowa smycz. W ten sposób masz psiaka pod kontrolą, a on może swobodnie biegać i się bawić. Taką smycz możesz kupić lub skorzystać z linki (takiej dla konia lub zwykłej kupionej w markecie budowlanym).

Wyprawka dla szczeniaka
fot.unsplash.com

Jakie zabawki kupić dla szczeniaka?

Szczeniaki uwielbiają gryźć, rzuć, niszczyć i rozwalać. Jeśli nie kupisz mu zabawek, spokojnie, znajdzie sobie sam. Szybko okaże się, że nowe buty, kanapa czy poduszka to idealna metoda na pozbycie się swędzących ząbków u malucha. Najlepszymi i najtrwalszymi zabawkami dla maluchów są zabawki marki „Kong”. Mają oni także sporo zabawek, które poza tym, że męczą psa fizycznie, męczą go także psychicznie, ponieważ musi on np. wyciągnąć ze środka smakołyki czy wylizać pokarm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here