Jak zapanować nad domowymi obowiązkami?

0
526
Jak zapanować nad domowymi obowiązkami
fot.unsplash.com

Masz ochotę czasem wydłużyć dobę i marzysz o tym, aby trwała ona więcej niż dwadzieścia cztery godziny? Chcesz mieć więcej czasu dla siebieBrak ci ochoty czy energii na wykonywanie obowiązków domowych? Żyjesz ciągle w biegu? Wiecznie się spóźniasz? Nie potrafisz się wyrobić z tym, co planujesz sobie na każdy dzień? Spokojnie, mamy dla ciebie rozwiązanie. Czas z tym skończyć! Raz na zawsze. Czytaj dalej i dowiedz się, jak zapanować nad domowymi obowiązkami. Gotowa? No to zaczynajmy!

Zacznij robić mniej, czyli ile obowiązków domowych jest tak naprawdę potrzebnych

Jak zapanować nad domowymi obowiązkami
fot.unsplash.com

Często robimy rzeczy „z automatu” czy automatycznie nawet nie zastanawiając się nad tym czy one w ogóle mają jakikolwiek sens. Zacznij więc od zapisania każdej, nawet najmniejszej i najgłupszej czynności jaką wykonujesz w ciągu dnia. Nie mówimy tutaj tylko o tzw. przyjemnościach jakimi są oglądanie telewizji, ale także i tych mniej przyjemnych aspektach jak sprzątanie, odkurzanie, robienie obiadów czy inne gotowanie. Przyrządź taką listę. Jak ona może wyglądać?

 1. Pobudka.
 2. Leżakowanie w łóżku i przeglądanie telefonu i mediów społecznościowych.
 3. Wstawanie.
 4. Prysznic.
 5. Makijaż.
 6. Suszenie włosów.
 7. Karmienie psa.
 8. Spacer z psem.
 9. Pakowanie śniadania do pracy.
 10. Wyjście z domu.
 11. Odśnieżanie samochodu/tankowanie samochodu.
 12. Droga do pracy.
 13. Praca.
 14. Droga do domu.
 15. Zakupy w drodze powrotnej w markecie.
 16. Powrót do domu.
 17. Rozpakowanie zakupów.
 18. Nakarmienie psa.
 19. Wyjście z psem na spacer.
 20. Powrót.
 21. Przebranie się w wygodne ciuchy.
 22. Gotowanie obiadu/zjedzenie czegoś na szybko.
 23. Sprzątanie.
 24. Relaks np. przed telewizorem.
 25. Sen.

Oczywiście każdy prowadzi inne życie, posiada inny tryb pracy itp. Obowiązki, które wypisaliśmy są bardzo ogólne. Taką listę musisz dopasować pod siebie i pod to, co robisz i czym się zajmujesz. Ktoś, kto pracuje zdalnie będzie miał zupełnie inny tryb. Jaką kwestię chcemy poruszyć?

Zamiast tankować auto rano przed pracą, zrób to w drodze powrotnej, gdy idziesz na zakupy. Dwa w jednym. Zamiast przygotowywać sobie śniadanie rano przed pracą, zrób to dzień wcześniej wieczorem lub podczas gotowania obiadu. W końcu i tak jesteś już w kuchni i stoisz „przy garach”, prawda? Zastanów się, co sprzątasz w skali dnia? Czy naprawdę musisz to robić codziennie? Często małe zmiany, mogą przynieść ogromne rezultaty.

Mniej znaczy więcej, czyli naucz się pracować mądrzej, a nie szybciej

Pomyśl tak, jeśli śniadanie do pracy przygotowujesz w tym samym czasie co obiad, możesz pospać dłużej. Zaoszczędzasz te 10-15 minut z rana. Kanapka do pracy może spokojnie być przyrządzona podczas mieszania zupy czy czekania, aż ugotuje się makaron. Ze stacji benzynowej do sklepu typu supermarket zazwyczaj jest bardzo blisko. Tankowanie auta przy okazji zakupów, zaoszczędza ci kolejne 10-15 minut (tym razem w skali np. tygodnia), co pozwala ci na to, aby dłużej pospać. Zamiast codziennie wstawać 20 minut wcześniej, aby odśnieżyć samochód, zakup specjalną matę, która uchroni cię przed tą okropną czynnością. Nie zapomnij podnieść do góry wycieraczek to również duży protip.

Zapisuj wszystko, co się da – moc kalendarza

Kalendarz to nie tylko ta aplikacja w telefonie, co praktycznie otwierana jest jedynie raz na ruski rok. Kalendarz to znacznie więcej i warto korzystać z jego opcji. Kalendarz ścienny, najlepiej całoroczny to idealny sposób na planowanie rzeczy długoterminowo. Partner ma urodziny 5 sierpnia? Zapisz to już w styczniu! Kiedy nadejdzie sierpień, ta informacja powinna ci przypomnieć o zakupie np. prezentu i to będziesz już mogła wpisać na konkretny dzień i termin.

Jak zapanować nad domowymi obowiązkami
fot.unsplash.com

W skali dnia również warto zapisywać sobie każdą, nawet najmniejszą głupotę. Musisz umyć podłogi? Zapisz to! Nie ma nic lepszego niż odhaczanie czy zakreślanie np. zielonym kolorem rzeczy, które udało ci się zrobić. To naprawdę satysfakcjonujące. Wiedząc też, ile musisz zrobić w skali dnia, łatwiej ci się będzie do tego zmotywować, a co za tym idzie, łatwiej osiągniesz sukces.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here