Jak prowadzić budżet domowy w excelu? cz.2

0
848
fot.unsplash.com

W poprzednim tekście poruszaliśmy kwestie takie jak: arkusze czy sumowanie, teraz chcielibyśmy kontynuować tekst i omówić tabelki takie jak: „Prognoza wydatków”, „Plan oszczędzania”, „Stan oszczędności” oraz „Wydatki”. Nauczymy cię kolejnych komend i wytłumaczymy wszystko krok po kroku. Gotowy? No to zaczynajmy!

Gdzie można prowadzić plan budżetu domowego?

Tak naprawdę pierwszy krok to szukanie oszczędności, jednak aby wiedzieć, na czym możesz oszczędzić pieniądze, istotne jest to, na co te pieniądze wydajesz. Zacznij więc od spisywania listy swoich wydatków w konkretnym miesiącu. Mowa tutaj nie tylko o paragonie w biedronce na 100 złotych, ale i wyszczególnieniu, że np. 20 zł wydałeś na środki czystości, a 30 zł na coś, co było ci niepotrzebne bo była to po prostu chwilowa zachcianka.

Jak prowadzić budżet domowy w excelu
fot.unsplash.com

Jak stworzyć budżet domowy w excelu? Instrukcja!

„Prognoza wydatków”

Zarobki w miesiącu masz już zsumowane, czas zaplanować swoje wydatki. Oczywiście jest to jedynie prognoza. Możesz ją utworzyć na podstawie poprzednich miesięcy czy też po prostu ustalić określone sumy w których chciałabyś się zmieścić. Rzecz jasna warto zrobić dwie takie tabelki (podobnie w przypadku planu oszczędzania), gdzie jedna to sama prognoza, a druga to rzeczywiste wydatki czy rzeczywiste oszczędności.

„Plan oszczędzania”

Plan oszczędzania to właściwie prognoza tego, ile chciałabyś zaoszczędzić. Jeśli od zarobków w miesiącu odejmiesz prognozę wydatków, wyjdzie ci kwota, którą powinnaś zaoszczędzić. Jak to zrobić?

Odejmowanie liczb w komórce
Aby przeprowadzić Proste odejmowanie, użyj operatora arytmetycznego – (znak minus).

Jeśli na przykład wprowadzisz formułę = 10-5 do komórki, w wyniku tej komórki będzie wyświetlana wartość 5.

Odejmowanie liczb w zakresie
Dodanie liczby ujemnej jest identyczne z odejmowaniem jednej liczby od drugiej. Użyj funkcji Suma, aby dodać liczby ujemne w zakresie.

W programie Excel nie istnieje funkcja ODEJMIJ. Należy użyć funkcji SUMA i przekonwertować wszelkie liczby, które mają zostać odjęte, na odpowiednie wartości ujemne. Na przykład formuła SUMA(100;-32;15;-6) zwraca wartość 77.

1. Zaznacz wszystkie wiersze w tabeli poniżej, a następnie naciśnij klawisze CTRL + C na klawiaturze.
2. W arkuszu zaznacz komórkę A1, a następnie naciśnij klawisze CTRL+V.
3. Aby przełączać się między wyświetlaniem wyników i wyświetlaniem formuł, naciśnij klawisze CTRL + ‚(akcent słaby) na klawiaturze. Ewentualnie kliknij przycisk Pokaż formuły (na karcie formuły).

Formuła

  • =A2-A3 Odejmuje 9000 od 15000 (co jest równe 6000)
  • -SUMA (A2: A4) Dodaje wszystkie liczby z listy, w tym liczby ujemne (wynik netto to 16000)
źródło: https://support.microsoft.com

„Wydatki”

Teraz czas na realne wydatki. Najlepiej pogrupować je na konkretne kategorie lub (łatwiejszy sposób) oznaczyć konkretnymi kolorami. Fioletowy to np. wydatki na rzecz mieszkania (wynajem, czynsz itp.), zielony to rachunki za wodę, prąd, gaz itp., żółty to kredyty, raty czy leasingi, różowy to jedzenie, niebieski to napoje, czerwony to np. środki czystości, pomarańczowy to np. przyjemności, szary to np. koszty związane z samochodem czy komunikacją miejską.

Nie zapomnij jednak zapisać sobie co dany kolor oznacza, najlepiej gdzieś z boku u góry czy na dole strony. Ewentualnie zrób kartę „startową” czyli tzw. indeks, będzie to działać podobnie, jak w przypadku bullet journala. Możesz zawsze do tego wrócić, odnieść się czy upewnić, że wszystko robisz tak, jak powinnaś.

Jak prowadzić budżet domowy w excelu
fot.unsplash.com

Czy warto korzystać z gotowych szablonów?

Excel to nie lada wyzwanie dla wielu osób. Nawet czytając w sieci poradniki, takie jak nasz, ciężko będzie ci ogarnąć to od razu. Wiele osób z tego powodu korzysta z gotowych szablonów, które znajdziesz absolutnie wszędzie. Same spreadsheety od Google, posiadają darmowe szablony właśnie do planowania budżetu domowego. Czy warto z tego korzystać? Tak, jak najbardziej, o ile wybierzesz coś w miarę prostego. Excel potrafi być skomplikowany. Jeśli rzucisz się od razu na głęboką wodę, szybko możesz mieć ochotę, aby się poddać, a w końcu tego byś nie chciała, prawda?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here