Jak prowadzić budżet domowy w excelu? cz.1

0
765
Jak prowadzić budżet domowy w excelu
fot.unsplash.com

Budżet domowy to przydatne narzędzie, które pozwoli ci w końcu zapanować nad wydatkami i co najważniejsze zacząć oszczędzać. Oszczędzanie jest niezbędne, jeśli chcesz przestać martwić się o to czy starczy ci finansów do końca miesiąca czy w razie nieplanowanego wydatku nie będziesz musiała się zadłużyć czy poprosić o pomoc mamę lub babcię. Czas chwycić byka za rogi i w końcu do tego usiąść. To naprawdę nie takie trudne. Zapraszamy cię na pierwszą część artykułu, po drugą kliknij tutaj.

Gdzie można prowadzić plan budżetu domowego?

Tak naprawdę pierwszy krok to szukanie oszczędności, jednak aby wiedzieć, na czym możesz oszczędzić pieniądze, istotne jest to, na co te pieniądze wydajesz. Zacznij więc od spisywania listy swoich wydatków w konkretnym miesiącu. Mowa tutaj nie tylko o paragonie w biedronce na 100 złotych, ale i wyszczególnieniu, że np. 20 zł wydałeś na środki czystości, a 30 zł na coś, co było ci niepotrzebne bo była to po prostu chwilowa zachcianka.

Jak prowadzić budżet domowy w excelu
fot.unsplash.com

Budżet domowy – Excel od Microsoft czy Spreadsheet od Google? Gotowe szablony czy własnodzielne tworzenie arkuszu?

Jeśli posiadasz program Excel z pakietu Microsoft skorzystaj z niego, jeśli nie Google oferuje tzw. spreadsheety, które wyglądają i działają, praktycznie tak samo. Możesz taki arkusz budżetu domowego stworzyć samodzielnie lub ściągnąć gotowy szablon. My polecamy na początek znaleźć coś prostego i łatwego w wypełnianiu, bez nadmiernych danych, tabelek czy funkcji obliczeniowych. O ile nie jesteś mistrzem excela, ciężko będzie ci to ogarnąć i możesz się zniechęcić już na starcie. Decydujesz się na gotowy szablon? W sieci jest ich naprawdę mnóstwo. Poszukaj na blogach czy na Pintereście. Zazwyczaj znajdziesz także poradnik jak z takiego szablonu korzystać, ponieważ każdy jest zupełnie inny.

My skupimy się dzisiaj na stworzeniu własnego arkusza

Jak stworzyć budżet domowy w excelu? Instrukcja!

Zacznij od podzielenia arkusza na konkretne karty. Możesz to zrobić na dole. Dodaj jedną na każdy miesiąc w roku (styczeń, luty, marzec […], grudzień). Następnie kliknij pierwszą kartę. W naszym przypadku jest to styczeń, jednak pamiętaj, że nie musisz czekać cały rok, aby zacząć planować budżet domowy. Jeśli obecnie jest np. październik stwórz tylko 3 karty (październik, listopad, grudzień) i zacznij od obecnego miesiąca.

Jak prowadzić budżet domowy w excelu
fot.unsplash.com

W naszym przypadku jest to styczeń, więc i takim przykładem będziemy się posługiwać. Każdy miesiąc powinien mieć kilka konkretnych tabelek. Mianowicie:

  • „Zarobki w miesiącu”;
  • „Prognoza wydatków”;
  • „Plan oszczędzania”;
  • „Stan oszczędności”;
  • „Wydatki”;

„Zarobki w miesiącu”

Ta tabelka ma proste zadanie. Ma ona podsumować i obliczyć twoje miesięczne przychody. Jest to szczególnie istotne dla osób, które np. pracują na własnej działalności gospodarczej. Najlepiej zrobić to za pomocą funkcji sumowania w excelu. Jak to zrobić?

„Możesz użyć prostej formuły do zsumowania liczb w zakresie (w grupie komórek), ale Funkcja suma jest łatwiejsza w użyciu, gdy pracujesz z więcej niż kilkoma liczbami. Na przykład = Suma (A2: A6) może zawierać błędy literowe niż = a2 + a3 + a4 + A5 + A6.

Oto formuła używająca dwóch zakresów komórek: = Suma (A2: A4; C2: C3) sumowanie liczb w zakresie od a2: A4 i C2: C3. Naciśnij klawisz ENTER, aby uzyskać sumę 39787. Aby utworzyć formułę: Wpisz = Suma w komórce, a następnie nawias otwierający (. Aby wprowadzić pierwszy zakres formuły, który jest nazywany argumentem (fragment danych, który musi zostać uruchomiony w formule), wpisz tekst a2: A4 (lub zaznacz komórkę A2 i przeciągnij przez komórkę A6). Wpisz przecinek (,), aby oddzielić pierwszy argument od następnego. Wpisz drugi argument, C2: C3 (lub przeciągnij myszą, aby zaznaczyć komórki). Wpisz nawias zamykający ), a następnie naciśnij klawisz ENTER. Każdy argument może być zakresem, liczbą lub odwołaniami do pojedynczych komórek, oddzielonymi średnikami.

  • = SUMA (A2: A4; 2429.10482)
  • = SUM (4823; A3: A4; C2: C3)
  • = SUM (4823; 12335; 9718; C2: C3)
  • = SUMA (A2; A3; A4; 2429; 10482)”

źródło: https://support.microsoft.com

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here