Jak prowadzić budżet domowy w bullet journal/notesie? cz.2

0
1014
Jak prowadzić budżet domowy w bullet journal
fot.unsplash.com

W poprzedniej części artykułu opisaliśmy ci kilka pomysłów na strony w twoim bullet journalu czy notesie, poświęcone planowaniu budżetu domowego. Teraz zapraszamy cię na drugą, kolejną część w której znajdziesz jeszcze więcej cennych wskazówek! Zmień swój rok, zmień swoje życie i zapanuj nad swoimi finansami. Zacznij w końcu oszczędzać, to naprawdę nie jest aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Gotowy? Zaczynajmy!

Gdzie można prowadzić plan budżetu domowego?

Tak naprawdę pierwszy krok to szukanie oszczędności, jednak aby wiedzieć, na czym możesz oszczędzić pieniądze, istotne jest to, na co te pieniądze wydajesz. Zacznij więc od spisywania listy swoich wydatków w konkretnym miesiącu. Mowa tutaj nie tylko o paragonie w biedronce na 100 złotych, ale i wyszczególnieniu, że np. 20 zł wydałeś na środki czystości, a 30 zł na coś, co było ci niepotrzebne bo była to po prostu chwilowa zachcianka.

Dziś skupiamy się na planowaniu budżetu domowego w bullet journalu lub zwykłym notesie czy zeszycie. Zaczynajmy!

Strona szósta – podsumowanie tygodnia/miesiąca

Kolejne strony to podsumowanie tygodnia. Tutaj masz tak naprawdę dwie możliwości: możesz robić podsumowanie tygodniowe oraz podsumowanie miesięczne. Tak naprawdę my zalecamy skorzystanie z obu wersji. Bullet journal ma tyle stron, że spokojnie się pomieścisz ze wszystkim.

Jak prowadzić budżet domowy w bullet journal
fot.unsplash.com

Podsumowanie tygodniowe:

W lewym górnym rogu zapisz miesiąc i np. „pierwszy tydzień” Zacznij stronę od podsumowania obecnej sytuacji, czyli stwórz tablelkę w której wpiszesz obecny stan konta (możesz to podzielić np. na stan konta w banku Millenium, stan konta w banku ING, jeśli posiadasz dwa konta; dodatkowo nie zapomnij o platformach takich jak PayPal itp. czy gotówce). Kolejna rubryka to stan twoich oszczędności, a ostatnia to zaplanowane wydatki na ten tydzień. Wypełniasz to jeśli znasz np. dokładną kwotę, którą na pewno musisz zapłacić jak np. czynsz za mieszkanie. Od razu obok stwórz sobie drugą taką tabelkę, którą uzupełnisz pod koniec tygodnia. Powinna ona zawierać twoje przychody, wydatki i oszczędności.

Teraz czas na trzy tabelki – dwie mniejsze i jedna duża. Pierwsza tabelka to przychody. Możesz z niej zrezygnować lub wprowadzać ją jedynie w określonym tygodniu jeśli np. wypłatę otrzymujesz raz w miesiącu. Ta tabelka jednak sprawdzi się dla osób, które dostają tygodniówki czy też zarabiają dodatkowe pieniądze. Nie zapomnij wpisać także daty, kiedy otrzymałeś pieniądze.

Druga tabelka to budżet. Wpisz tam kilka kategorii jak np. zakupy jedzeniowe, taksówka, samochód, jedzenie na mieście itp. Możesz wpisać jaką kwotę planujesz wydać, a kolejną rubrykę zostawić pustą i pod koniec tygodnia wstawiasz tam ‚ptaszka’ lub krzyżyk, aby określić czy udało ci się zmieścić w tym budżecie.

Czas na ostatnią tabelkę, czyli wszystkie wydatki. Tę tabelkę warto podzielić na 2. Jedna połowa to wydatki stałe lub np. wydatki potrzebne (jak jedzenie, lekarstwa itp.) a druga to wydatki zbędne (jak np. chwilowe zachcianki). Ponownie jak w przypadku poprzedniej tabelki, możesz wpisać sobie dwie kwoty, tą którą chcesz wydać i tą którą wydałaś.

Jak prowadzić budżet domowy w bullet journal
fot.unsplash.com

Podsumowanie miesiąca:

Czas na podsumowanie miesiąca. Zalecamy robić sobie tygodniowe budżety, ponieważ znacznie łatwiej się w tym odnaleźć, a także łatwiej będzie ci podliczyć wszystko pod koniec miesiąca.

Zacznij od dochodów. Zsumuj wszystkie dochody. Jeśli mieszkasz np. z mężem, żoną czy partnerem/partnerką i macie wspólny budżet, zsumuj zarówno swoje dochody, jak i jego. Nie zapomnij o wszystkich dochodach dodatkowych, które uzyskaliście w skali 30 czy 31 dni.

Kolejny aspekt to rachunki miesięczne na rzeczy pierwszej potrzeby, jak samochód, czynsz, telefony, prąd, paliwo, spożywcze zakupy itp. Zsumuj to według kategorii, ale także i całościowo. Dodaj tankowanie z całego miesiąca i dowiesz się, ile musisz na to przeznaczyć, dodaj do siebie wszystkie zakupy spożywcze i wiesz już ile musisz na to przeznaczyć. Na koniec zsumuj wszystkie wydatki i zobacz, ile udało ci się zaoszczędzić i ile ci zostało.To odłóż na konto oszczędnościowe. My jednak zalecamy odkładanie od razu jak się te pieniądze posiada.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here