Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?

0
960
fot.unsplash.com

Aby schudnąć czy zrzucić zbędne kilogramy konieczny jest deficyt kaloryczny, bez tego, żadna dieta „cud” nie podziała. Z pewnością zastanawiasz się czym właściwie jest ten deficyt kaloryczny? Śpieszymy z odpowiedzią! Jest to nic innego, jak odjęcie 200-300 kalorii od twojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Jak takie zapotrzebowanie obliczyć? Co jest do tego potrzebne i co należy wziąć pod uwagę? Odpowiadamy!

Czym jest BMR?

Wskaźnik BMR to nic innego, jak sposób na określenie liczby kalorii spalanych przez organizm w ciągu doby, jednak na poziomie, który pozwala na utrzymanie podstawowych funkcji życiowych. BMR z angielskiego to basal metabolic rate, czyli wskaźnik podstawowej przemiany materii. W Polsce ten skrót to PPM jednak zdecydowanie częściej używa się angielskiej wersji, jest to po prostu popularniejsze. 

Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne
fot.unsplash.com

Do czego służy BMR?

Dla większości osób BMR to pierwszy krok w utracie wagi i oczywiście ma to sens. Obliczając swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne i odejmując od niego 200-300 kalorii tworzy się tzw. deficyt kaloryczny, czyli ilość kalorii jaką należy spożywać w ciągu dnia, aby zrzucić wagę. To jednak niejedyne zastosowanie BMR. Jeśli będziesz spożywał tyle kalorii ile potrzebujesz to utrzymasz swoją obecną wagę, natomiast jeśli do wyniku dodasz 200-300 kalorii, a nie odejmiesz jak w przypadku deficytu, to będziesz mógł przytyć, co dla wielu osób jest równie trudnym wyzwaniem, co utrata wagi.

Kalkulatory BMR

Najpopularniejszym sposobem, aby obliczyć swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, czyli właśnie BMR jest skorzystanie z kalkulatora internetowego. Jak taki kalkulator wygląda? Musisz tam umieścić informacje takie jak:

  • twoja płeć, 
  • twój wiek,
  • twój wzrost,
  • twoja obecna waga,
  • aktywność fizyczna (brak aktywności, niska aktywność, średnia aktywność, wysoka aktywność, bardzo wysoka aktywność).
Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne
fot.unsplash.com

Weźmy pod lupę kobietę, pracującą w biurze (praca siedząca), która ma 22 lata, 160 cm wzrostu i 70 kg wagi. Aktywność fizyczna? Niska (praca siedząca i 1-2 treningi w tygodniu). Potrzebuje ona (według kalkulatora) około 1 931 kalorii w skali dnia, jeśli chce utrzymać dotychczasową wagę. Jeśli chce schudnąć powinna jeść około 1 631-1 731 kalorii w ciągu dnia, a jeśli przytyć to 2 131-2 231 kalorii. Jej wskaźnik BMR wynosi około 1 430 kalorii w skali dnia. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here