Jak prać psie legowisko?

0
935
fot.unsplash.com

Masz w domu szczeniaka? Może twojemu psiakowi zdążył się wypadek? Legowisko psie nie tylko jest narażone na sporo sierści, ale także i wiele zanieczyszczeń, jak np. brud, błoto, mocz czy inne potrzeby fizjologiczne. Oczywiście to się zdarza i jest to normalne, czasem psiak nawet nie ma w planach zasikać sobie legowiska, a po prostu nasika obok. Co wtedy zrobić? Jak wyprać to legowisko? Odpowiadamy!

Najprościej użyć pralki, czyli dlaczego warto zastanowić się nad zakupem legowiska

Oczywiście najprostszym sposobem będzie po prostu wrzucenie legowiska do pralki, jednak niestety nie zawsze mamy taką możliwość. Jeśli dopiero kompletujesz wyprawkę dla psa, zastanów się nad legowiskiem. Najlepiej, aby zmieściło się ono do pralki, a jeśli spodziewasz się dużego psa, dużym plusem będzie nieprzemakalny materiał albo przynajmniej ten, który da się ściągnąć. Oczywiście w przypadku zasikania legowiska, to, że pokrowiec da się ściągnąć niewiele da, ponieważ gąbka i tak będzie zabrudzona, ale w przypadku np. błota czy innych zabrudzeń, może to zaoszczędzić ci sporo czasu.

Jak prać psie legowisko
fot.unsplash.com

Pranie legowiska ręcznie to zło konieczne

Jeśli legowisko nie mieści się do pralki – niestety, musisz je wyprać ręcznie. Jeśli masz w domu wannę, sprawa jest nieco łatwiejsza, jeśli nie sprawdzi się także brodzik prysznicowy czy po prostu duża miska. Zaopatrz się także w gumowe rękawice oraz szczotkę podobną do prania dywanów, możesz ją zakupić np. w Actionie czy Auchanie za kilka złotych. Co jeszcze będzie ci potrzebne? Środek do usuwania plam, delikatne mydło (najlepiej antyalergiczne), zmiękczacz do tkanin, proszek do prania lub płyn (najlepiej ten do prania ręcznego). Warto posiadać te wszystkie środki czystości, w końcu przydadzą się jeszcze nie raz, jeśli nie masz ich pod ręką użyj zwykłego proszku do prania lub wody z octem i sodą oczyszczoną. Możesz także (jeśli masz), użyć specjalnego środka do prania dywanów, który ma za zadanie zabijać psi zapach.

Jak wyprać legowisko? Instrukcja krok po kroku

W porządku – czas na pranie. Od czego zacząć?

 1. Załóż gumowe rękawiczki (krok nieobowiązkowy).
 2. Zdejmij pokrowiec z legowiska (o ile to jest to możliwe). Oddziel pokrowiec od elementów z gąbki czy innego wypełniacza.
 3. Odkurz pokrowiec/legowisko.
 4. Zanieczyszczone legowisko przepłucz najpierw ciepłą wodą i odciśnij z niego cały brud, jaki ci się uda.
 5. Do wanny/miski/brodzika nalej ciepłej wody.
 6. Do wody dodaj np. ocet + sodę oczyszczoną lub ewentualnie inny środek piorący.
 7. Wsadź legowisko do wody. Jeśli legowisko ma ściągany pokrowiec, ten możesz wyprać w pralce, a resztę ręcznie. Jeśli nie musisz wsadzić całość.
 8. Dokładnie namocz legowisko. Zanurz je i dociśnij.
 9. Pozostaw legowisko na 2-3 godziny w wannie.
 10. Po tym czasie wróć do łazienki i zacznij prać.
 11. Najlepiej będzie użyć do tego szczotki do dywanów i pocierać nią zabrudzone elementy. Dodatkowo nie zapominaj pocierać elementów o siebie nawzajem, ugniatać je, odciskać nadmiar wody itp.
 12. Wylej wodę z wanny/wiadra/brodzika.
 13. Jeszcze raz dokładnie przepłucz legowisko i odciśnij nadmiar wody.
 14. Im więcej wody odciśniesz, tym lepiej.
 15. Legowisko odłóż w suche i ciepłe miejsce. Jeśli masz taką możliwość wystaw je na zewnątrz, gdy panuje fajna pogoda.
 16. Co jakiś czas zmieniaj stronę legowiska i ewentualnie odciskaj kolejne „porcje” wody.
 17. Na suche legowisko załóż na nowo pokrowiec.
 18. Możesz jeszcze raz odkurzyć całość.
 19. Gotowe!
Jak prać psie legowisko
fot.unsplash.com

Jak często prać psie legowisko?

Jak więc widzisz wymaga to nieco pracy, z pewnością zastanawiasz się jak często musisz to robić? Cóż z legowiskiem jest podobnie jak z psem. Robisz to, gdy musisz. Psa kąpie się zazwyczaj wtedy, kiedy się ubrudzi i podobnie jest z legowiskiem. Jeśli musisz zrobić to np. zimą, kiedy wiesz, że będzie ono znacznie dłużej schło, połóż psu na ten czas w to miejsce kocyk, aby nadal mógł on się wygodnie położyć do spania czy do drzemki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here