Jak oduczyć kota drapania mebli?

0
727
Jak oduczyć kota drapania mebli
fot.unsplash.com

Drapanie jest działaniem naturalnym i w pełni instynktownym dla kotów, dlatego oduczenie ich tego może okazać się trudnym i czasochłonnym zadaniem.  Problem zniszczonych mebli jest bardzo powszechny wśród właścicieli kotów, co zniechęca wiele osób do adopcji. 

Dlaczego koty drapią?

Wielu właścicieli myśli, że drapanie jest spowodowane zbyt długimi pazurkami, jednak nawet po skróceniu ich problem najprawdopodobniej nie ustąpi. Drapanie pozwala kotom na oznaczenie swojego terytorium, poprzez pozostawienie na meblach substancji zapachowej wydzielanej z gruczołów znajdujących się pomiędzy palcami kotów. Co więcej, drapanie jest dla kotów zwyczajnie dobrą zabawą i sposobem na rozładowanie negatywnych emocji. Zestresowany kot będzie odczuwał silną potrzebę drapania, dlatego upewnij się, że twój kot nie ma objawów stresowych i, w razie potrzeby, zapewnij mu odpowiednie leki.

Jak oduczyć kota drapania mebli
fot.unsplash.com

Obcinanie pazurów:

Zadbanie o pazurki jest jednak ważnym krokiem i może przynajmniej częściowo ograniczyć problem, jednak najprawdopodobniej nie zniweluje go. Stosuj do tego specjalne cążki, które dostępne są w sklepach zoologicznych, lub udaj się do weterynarza. Nie stosuj nakładek na pazury, które sprawiają kotu dyskomfort i nie rozwiązuje problemu. Bądź ostrożny przy skracaniu pazurów i obcinaj wyłącznie białe końcówki, ponieważ obcięcie podstawy paznokcia może sprawić kotu ból, a nawet doprowadzić do paraliżu łapy. Kotom, które wychodzą na zewnątrz nie zależy obcinać paznokci, ponieważ są one przydatne np. do samoobrony lub przy wspinaczce na drzewo. Koty domowe nie potrzebują długich pazurów i mogą one nawet okazać się przeszkodą kiedy kot no. Przypadkowo o coś zahaczy.

Jak dobrać odpowiedni drapak?

Drapanie jest dla kotów działaniem instynktownym, dlatego nie da się ich tego oduczyć.  Możesz jednak skierować uwagę kota na drapak i tym sposobem powstrzymać go przed niszczeniem mebli. Najważniejsze jest, aby drapak był położony w miejscu łatwo dostępnym dla kota, aby mógł z niego skorzystać kiedy zechce, dlatego nie warto kupować dużego drapaka, jeśli posiadasz małe mieszkanie. Duże znaczenie ma również kształt drapaka. Niektóre koty wolą drapać poziomo, a inne pionowo. Co więcej, drapak powinien być dobrany do wagi i rozmiaru zwierzęcia. Aby zwierzak zainteresował się drapakiem musi on naprawdę go pokochać i chcieć się nim bawić. Wysokość drapaka, domki, skrytki, czy wbudowane zabawki to dodatkowe elementy, które mogą zachęcić kota do korzystania z drapaka.

Jak zachęcić kota do korzystania z drapaka?

Kot początkowo może być niechętny do korzystania z nowego drapaka, ponieważ jest on przyzwyczajony do drapania mebli. Do zmiany zachowania może zachęcić go wspólna zabawa na drapaku przy pomocy np. wędki, czy lasera. Dobrym rozwiązaniem jest również spryskanie drapaka kocimiętką, lub walerianą. Niektórzy właściciele decydują się również na zakup preparatu zawierającego syntetyczny odpowiednik kocich feromonów, który uspokaja koty i wywołuje u nich dobra samopoczucie. Taki preparat przydatny jest w wielu sytuacjach np. po przeprowadzce, czy remoncie, ponieważ brak znajomych zapachów może wywołać u kota duży stres. Spryskanie drapaka oraz wszelkich zabawek feromonami dla kotów może zachęcić zwierzaka do korzystania z nich.

Jak oduczyć kota drapania mebli
fot.unsplash.com

Jak zniechęcić kota do drapania mebli?

Zachęcenie kota do korzystania z drapaka to nie wszystko, ponieważ wiele kotów drapie zarówno drapak, jak i meble. Ważne jest, aby nie pozwalać kotu na niszczenie mebli, jednak nie należy stosować przy tym przemocy, ponieważ jedynie zestresuje to kota, który kontynuuje swoje zachowanie, aby odreagować negatywne emocje.  Pomocne mogą być olejki eteryczne, ponieważ koty nie lubią zapachu cytrusów. Należy spryskać dany mebel specjalnym sprejem, lub nawet użyć owoców, jednak najpierw należy upewnić się, że substancja nie pozostawi na meblach nieestetycznych, żółtych śladów. Dostępne są również inne preparaty odstraszające, które nie zawierają cytrusów, ale mogą one mieć nieprzyjemny zapach, dlatego przy ich użyciu należy zachować ostrożność. Możesz również zakleić wybrane przez kota miejsce grubą warstwą taśmy i uniemożliwić przy tym drapanie. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here