Jak pozbyć się blizn po trądziku?

0
662
Jak pozbyć się blizn po trądziku
fot.unsplash.com

Trądzik to powszechna choroba skóry, która dla wielu osób jest źródłem kompleksów i zaniżonej samooceny. Niestety, te problemy nie zawsze znikają po wyleczeniu trądziku, ponieważ jego miejsce zastępują blizny. Blizny po trądziku mogą mieć formę wypukłych guzków, wgłębień lub czerwonych przebarwień na skórze i są wynikiem niepoprawnego gojenia się krosty. Na szczęście istnieje kilka sposobów na zmniejszenie widoczności niedoskonałości. 

Postaraj się zapobiec powstaniu blizn

Blizny po trądziku powstają gdy dochodzi do zakażenia, przez które krosta nie może poprawnie się zagoić. Wyciskanie krost i częste dotykanie twarzy podrażnia skórę i zwiększa ryzyko zakażenia, dlatego powinieneś powstrzymać się przed pokusą wyciśnięcia nieestetycznego pryszcza. Niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Żel myjący powoli ci na usunięcie nadmiaru sebum i martwego naskórka oraz pozbędzie się szkodliwych bakterii.  Nie zapomnij również o  codziennym nawilżaniu, które ułatwi regeneracje naskórka, i które jest kluczowe nawet dla osób o cerze przetłuszczającej się, ponieważ sebum jest produkowane również przed skórę odwodnioną i przesuszoną. Upewnij  się, że produkty, które stosujesz są delikatne, ponieważ agresywne środki  myjące i peeling mogą jedynie pogorszyć problem. Czytaj składy i unikaj składników takich jak wysuszające alkohole, które znajdziesz pod nazwą np. benzyl alkohol, metanol, czy alkohol denat. Drażniące mogą być również perfumy, olejki eteryczne, czy wyciągi z cytrusów. Często wymieniaj ręcznik do twarzy oraz poszewkę na poduszką, ponieważ gromadzą się na nich bakterie. Jeśli trądzik nie ustępuje, udaj się do dermatologa, który przepisze ci odpowiednie leki, które zapobiegną powstawania krost i uniemożliwi powstawanie kolejnych blizn.

Jak pozbyć się blizn po trądziku
fot.unsplash.com

Krem z filtrem UV

Promienie UV mogą zwiększyć widoczność blizn, ponieważ powodują one ciemnienie przebarwień. Co prawda krem przeciwsłoneczny nie pozbędzie się blizn, ale może sprawić, że staną się jaśniejsze i dzięki czemu będą mniej zauważalne.

Peeling

Regularne peelingi mogą przyśpieszyć regeneracje naskórka, dzięki czemu blizny staną się mniej widoczne. Ważne jest, aby nie powtarzać zabiegu zbyt często oraz, aby produkt, który stosujemy nie były zbyt agresywny, ponieważ może to doprowadzić do podrażnienia. W sklepach dostępne są zarówno peelingi chemiczne, jak i mechaniczne, jednak przy użytkowaniu peelingów mechanicznych należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ mogą one być zbyt inwazyjne i prowadzić do uszkodzenia skóry. Peelingi chemiczne zawierające na przykład kwasy AHA, BHA lub PHA zazwyczaj nie powodują uszkodzeń, jeśli stosowane są zgodnie z zaleceniami.

Środki farmakologiczne

Istnieje wiele środków, które mogą zmniejszyć widoczność blizn poprzez nawilżenie, przyśpieszenie regeneracji naskórka lub łagodzenie podrażnień. Są to np. witaminy A, C i E, kolagen,  czy kwas hialuronowy. Produkty z tymi składnikami są dostępne w sklepach, jednak mają one zazwyczaj małą koncentrację substancji aktywnych. Jeśli oczekujesz szybszego i lepszego efektu udaj się do dermatologa, który może przepisać ci odpowiedni produkt z większą koncentracją potrzebnych składników. 

Jak pozbyć się blizn po trądziku
fot.unsplash.com

Domowe sposoby

Profesjonalne zabiegi:

Niestety blizn po trądziku nie da się samodzielnie pozbyć, a można jedynie zmniejszyć ich widoczność. W celu całkowitego lub większościowego usunięcia blizn należy wykonać jeden z kilku dostępnych zabiegów, które różnią się skutecznością i ceną. Zabiegi zazwyczaj należy kilkukrotnie powtórzyć w celu osiągnięcia oczekiwanego efektu. Najpopularniejsze zabiegi to:

  1. Laseroterapia- najefektowniejszy sposób na pozbycie się blizn. Usuwa uszkodzony naskórek poprzez tworzenie mikrouszkodzeń, pobudza skórę  do regeneracji i hamuje proces bliznowacenia.
  2. Dermabrazja- polega na złuszczeniu naskórka i pobudzeniu go do regeneracji.
  3. Mezoterapia-  polega na wstrzyknięciu substancji zawierającej składniki aktywne i prowadzi do widocznego spłycenia blizn.

Przed zdecydowaniem się na zabieg, skontaktuj się ze specjalistą, aby upewnić się, że jest on bezpieczny i odpowiedni dla ciebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here