Paleta plastikowa a paleta drewniana – co się bardziej opłaca?

0
1465
Paleta plastikowa a paleta drewniana

Na pierwszy rzut oka stosowanie palet drewnianych kojarzy się z mniejszym kosztem dla przedsiębiorstwa. Nie jest to jednak prawdą biorąc pod uwagę żywotność, wytrzymałość i utylizację po okresie użytkowania. Udowodniono bowiem, iż koszt użytkowania drewnianych palet już w ciągu roku jest równy koszom zakupu palet plastikowych.

Palety plastikowe – naprawa i utylizacja

Właściciele hal produkcyjnych i magazynów wiedzą doskonale, że palety drewniane to wielka góra śmieci, powiększająca się każdego dnia. Niestety są one nieodporne na uszkodzenia i po krótkim czasie użytkowania rozpadają się na kawałki. Te, które uda się naprawić są poddawane czynnościom naprawczym, natomiast te całkowicie zniszczone należy utylizować. Europalety plastikowe stosowane w magazynach to natomiast panujący ład i porządek, bez gwoździ i drzazg, czy elementów rozpadającego się drewna. Plastikowe palety to solidność, odporność na uszkodzenia mechaniczne i długa żywotność. Decydując się na przechowywanie i przenoszenie produktów za pomocą palet plastikowych nie należy martwić się o naprawy i utylizację tych elementów. Dlatego też początkowy większy koszt zakupu palet plastikowych już po krótkim czasie zwraca się i pracuje na siebie. Udowodniono, że paleta plastikowa może być bez napraw wykorzystywana w przedsiębiorstwie aż do 10 lat, a po tym czasie może zostać w 100% przetworzona. Tak więc, używanie palet plastikowych jest niezwykle ekologicznym rozwiązaniem. Europalety plastikowe po okresie użytkowania mogą zostać poddane recyklingowi, więc inaczej niż w przypadku palet drewnianych, właściciele firm nie muszą martwić się o ich utylizację.

Europalety plastikowe – czyszczenie i higieniczność pracy

Plastikowe palety to elementy łańcucha dostaw, które są niezwykle łatwe w utrzymaniu czystości. Można je bowiem myć i dezynfekować, tak by nie dopuścić do rozwoju grzybów i drobnoustrojów. Dlatego też Palety plastikowe są często wykorzystywane w przemyśle spożywczym, gdzie czystość i higiena pracy musi być bardzo duża i przykłada się do tego zagadnienia wielką wagę. W branży spożywczej bardzo często używane są palety plastikowe, które mają całkowicie zamkniętą powierzchnię, bez zewnętrznego ożebrowania. Jest to element przechowywania i transportowania niezwykle higieniczny i sprawdza się idealnie w kontakcie z żywnością.

Użytkowanie palet plastikowych wiąże się z większym początkowym kosztem zakupu, natomiast w trakcie eksploatacji palety tego rodzaju są mniej problemowe niż drewniane i mogą by stosowane praktycznie w każdej dziedzinie przemysłu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here