Jak pielęgnować cerę tłustą?

0
862
Jak pielęgnować cerę tłustą
fot.unsplash.com

Cera tłusta charakteryzuje się nadmiernym wydzielaniem sebum, które sprawia, że skóra na twarzy świeci się i jest śliska w dotyku. Obecność dużej ilości sebum ma swoje zalety, ponieważ chroni ono przed szkodliwym działaniem wiatru i mrozu oraz może opóźnić proces powstawania zmarszczek, niestety może ono prowadzić również do trądziku, zaskórników oraz infekcji grzybiczych. Odpowiednia pielęgnacja może ograniczyć produkcje sebum i przy tym zniwelować konsekwencje zdrowotne i estetyczne jego nadmiaru.

Oczyszczanie:

Ważne jest, aby produkt, którego używasz dokładnie oczyszczał skórę, ale przy tym nie podrażniał jej. Unikaj produktów zawierających wysuszające alkohole, ponieważ przynoszą one tylko chwilową poprawę wyglądu skóry, a po dłuższym czasie użytkowania mogą prowadzić do pogorszenie problemu. Stosuj wyłącznie produkty przeznaczone do twarzy, nie używaj mydeł do rąk lub żeli pod prysznic, ponieważ nie zostały one stworzone z myślą o delikatnej skórze twarzy i często zawierają duże ilości drażniących składników np. per fumów lub barwników oraz zbyt agresywne substancje czyszczące. Częste mycie twarzy wydaje się być oczywistym sposobem na poradzenie sobie z cerą przetłuszczającą się, jednak w rzeczywistości nie powinieneś myć twarzy więcej niż dwa razy dziennie. Jeśli twoja cera zacznie się przetłuszczać w ciągu dnia skorzystaj z bibułki matującej lub nawet ze zwykłej chusteczki higienicznej. Puder nie usuwa sebum, a jedynie zakrywa je, więc nie jest on dobrym rozwiązaniem. Jeśli po pozbyciu się nadmiaru łoju chcesz dodatkowo użyć pudru, aby jak najbardziej, zmatowić skórę to skorzystaj z pudru mineralnego, który nie zatka porów i nie przyczyni się do powstawania trądziku.

Jak pielęgnować cerę tłustą
fot.unsplash.com

Złuszczanie:

Złuszczanie jest bardzo ważnym elementem pielęgnacji skóry, ponieważ pozbywa się ono martwego naskórka i przyczynia się do regeneracji skóry. Ważne jest, aby nie wykonywać tego zabiegu zbyt często, ani nie używać zbyt silnych produktów, ponieważ może to prowadzić do podrażnienia. Najlepiej sprawdzają się peelingi chemiczne, ponieważ peelingi z drobinkami mogą roznosić bakterie, podrażniać skórę, a nawet powodować mikro uszkodzenia. Składniki takie jak kwas salicylowy, kwas glikolowy, kwas mlekowy, czy glukonolakton to kwasy hydroksylowe, które złuszczają naskórek pozostawiając skórę gładką i lśniącą. 

Tonizowanie:

Wbrew powszechnej opinii tonizowanie nie zawsze jest koniecznym krokiem w pielęgnacji skóry. Główną funkcją tonika jest przywrócenie skórze naturalnego pH, jednak większość dostępnych w sklepach produktów myjących do twarzy już spełnia tę funkcję. Celem tonika nie jest oczyszczanie, więc jeśli po jego użyciu na waciku znajdują się resztki makijażu lub innych zanieczyszczeń oznacza to, że stosowany przez ciebie żel myjący nie spełnia swojego zadania. Co więcej, duża część toników przeznaczonych dla skóry tłustej zawiera wysuszające alkohole. Tonik może być korzystny, jednak przed jego użyciem upewnij się, że jest to produkt odpowiedni dla ciebie.

Nawilżanie:

Wiele osób uważa, że najlepszym sposobem na zmniejszenie ilości wydzielanego sebum jest wysuszanie skóry. W rzeczywistości skóra odwodniona może zacząć produkować jeszcze większą ilość sebum, aby chronić się przed dalszym wysuszeniem i podrażnieniem, więc odpowiednie nawilżanie może ograniczyć produkcje łoju. Najefektywniejsze będą żele i kremy sformułowane na bazie wody i niezawierające oleju, ponieważ zapewniają one nawilżenie, a przy tym szybko się wchłaniają nie pozostawiając uczucia ciężkości i nie przyczyniając się do tłustego wyglądu skóry.

Jak pielęgnować cerę tłustą
fot.unsplash.com

Składniki aktywne:

Serum lub maseczka zawierające konkretne składniki aktywne może mieć ogromny wpływ na zmniejszenie produkcji sebum.  Szukaj składników znajdujących się pod nazwą niacinamide, hyaluronic acid, retinol, czy tea tree oil. Glinki również mogą mieć dobry wpływ na cerę przetłuszczającą się, jednak mogą być wysuszające, dlatego używając ich zachowaj ostrożności i nie pozostawiaj ich na twarzy zbyt długo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here