Stres to naturalna reakcja organizmu na przytłaczające sytuacje, z którymi nie potrafimy sobie poradzić. Okazjonalny stres nie jest powodem do obaw, jednak jeśli jesteś na niego narażony zbyt często to może to prowadzić do zarówno psychicznych jak i fizycznych konsekwencji. Skutki stresu to np. ból głowy, spięcie, problemy ze snem, brak apetytu lub nadmierny apetyt, problemy z cerą, rozregulowanie cyklu miesiączkowego, depresja, a nawet choroby serca. Poradzenie sobie ze stresem nie jest prostym zadaniem, ponieważ często jest on związany z sytuacjami, które są poza twoją kontrolą, jednak jest kilka sposobów na poradzenie sobie ze stresem.
Daj sobie czas:
Wiele ludzi stara się rozwiązać wszelkie problemy jak najszybciej, aby z czasem nie stały się jeszcze bardziej przytłaczające. Nie jest to jednak dobra taktyka, ponieważ pod wpływem chwili możesz nie zauważyć najprostszego i najefektywniejszego rozwiązania. Nigdy nie zastanawiaj się nad problemami gdy jesteś zmęczony, smutny, głodny, czy wściekły, ponieważ nie jesteś wtedy w stanie myśleć logicznie i dana sytuacja może wydawać się znacznie gorsza niż jest w rzeczywistości. Chwilowo zapomnij o dręczącej cię sprawie, wyśpij się, a następnego dnia spróbuj podejść do problemu wypoczęty i pełen nowych pomysłów.

Bądź aktywny fizycznie:
Aktywność fizyczna to świetny sposób na rozładowanie negatywnych emocji i pozwala na odwrócenie swojej uwagi od stresu. Co więcej, podczas treningu ciało wydziela endorfiny, czyli tak zwane hormony szczęścia, które wywołują dobre samopoczucie, zadowolenie i tłumią ból. Podczas treningu możesz również posłuchać muzyki lub audiobooka, co dodatkowo pomoże ci się zrelaksować i chwilowo odwrócić swoją uwagę od problemów. Wybierz ćwiczenia, które sprawiają ci przyjemność. Bieganie, czy intensywne ćwiczenia cardio nie są twoją jedyną opcją. Tańczenie, skakanie na skakance i pływanie to również świetne sposoby na rozruszanie się, które wielu osobom sprawiają dużo przyjemności.
Rozciągnij się:
Stres powoduje napięcie mięśniowe i może skutkować m.in. bólem kręgosłupa, dlatego ważne jest, aby pamiętać o regularnym rozciąganiu. W Internecie dostępnych jest wiele zestawów ćwiczeń rozciągających, więc można wykonać je nawet w zaciszu własnego domu. Pomocne mogą być również masaże, które pomogą ci w rozluźnieniu mięśni i zrelaksowaniu się.
Wyśpij się:
Niewystarczająca ilość snu oraz niska jakość snu nasilają reakcje na bodźce stresowe i ma negatywny wpływ na samopoczucie. Niestety, stres utrudnia zasypianie i może być powodem wielokrotnego budzenia się w ciągu nocy, więc zapewnienie swojemu organizmowi odpowiedniej ilości wypoczynku może okazać się trudnym zadaniem. Aby ułatwić sobie zasypianie, praktykuj dobrą higienę snu. Unikaj ekranów i niebieskiego światła godzinę przez pójściem spać, nie spędzaj dnia w łóżku, po przebudzeniu się nie pozostawaj w piżamie. Pomocne może być również utworzenie rutyny, którą wykonujesz każdego dnia przed zaśnięciem. Może to być np. wzięcie prysznica, wypicie herbaty, przeczytanie książki itp. Kiedy zaczniesz wykonywać te czynności, dasz swojemu ciału znak, że za niedługo przyjdzie pora na sen, dzięki czemu zasypianie może okazać się znacznie łatwiejsze.

Rozmawiaj o swoich problemach:
Wsparcie bliskich może być niezwykle pomocne w stresujących sytuacjach. Druga osoba może udzielić ci porady lub zwyczajnie wesprzeć cię w trudnej sytuacji, dzięki czemu nie będziesz czuł się osamotniony. Rozmowa pozwoli ci na odreagowanie emocji i uwolnienie napięcia. Jeśli silny stres nie ustępuje, rozważ udanie się na wizytę u psychoterapeuty. Pamiętaj, że terapia nie jest przeznaczona wyłącznie dla osób poważnie chorych i może być pomocna nawet jeśli twoje problemy wydają ci się być niewystarczająco poważne. Jeśli to relacje międzyludzkie są powodem twojego stresu i wolałbyś uniknąć rozmowy, to rozważ prowadzenie dziennika, który pozwoli ci nie tylko na wyrażenie tłumionych przez ciebie emocji, ale również na powrócenie do starych notatek w celu ponownego przemyślenia sytuacji.