Jak wygląda badanie przepływu żył metodą USG?

0
274
Jak wygląda badanie przepływu żył metodą USG

Układ krwionośny jest jednym z najważniejszych systemów w ciele człowieka. Niestety, tak jak w przypadku wszystkich elementów organizmu, również żyły mogą paść ofiarą chorób, zaburzeń i zniekształceń. W takiej sytuacji konieczne może okazać się badanie żył poprzez USG Dopplera. Czym cechuje się ten zabieg? W jakich przypadkach się go wykonuje?

Badanie przepływu żył poprzez USG Dopplera

Badanie żył metodą USG Dopplera niewiele różni się od klasycznego badania USG. Lekarz wykorzystuje ultrasonograf do wytworzenia specjalnych fal dźwiękowych, które zostają odbijane przez krwinki pacjenta. Na podstawie zarejestrowanych zmian częstotliwości w tych odbiciach komputer wytwarza nie tylko dokładny obraz naczyń krwionośnych, ale również dostarcza informacji chociażby o prędkości przepływających przez nie krwinek. Wiedza ta pozwala lekarzowi na podjęcie dokładnych kroków, mających na celu uregulowanie przebiegu krwi w organizmie.

Jak wyglądają badania żył w praktyce?

Badanie przepływu żył z perspektywy pacjenta to bardzo prosty zabieg. Lekarz pokrywa badane miejsce specjalnym żelem, który ma na celu ułatwić ultrasonografowi odczyt danych. Następnie przykłada urządzenie do ciała, przesuwając je po powierzchni skóry. Badania żył są bezbolesne, a jedyny dyskomfort jaki pacjent może odczuwać w trakcie jest spowodowany niską temperaturą żelu. Co więcej, ze względu na ich nieszkodliwą naturę praktycznie nie ma przeciwwskazań co do ich wykonywania.

Jak czytać wyniki badania żył?

Choć wiele osób obawia się, że nie poradzi sobie z odczytaniem wyników badań żył USG Dopplera w praktyce nikt nie powinien mieć z tym problemu. Lekarze bowiem dołączają do zdjęć z badania opis wszelkich zmian i niepoprawności jakie występują w układzie krwionośnym. Poza tym pacjent tak naprawdę nie musi rozumieć większości szczegółów, ponieważ to zadaniem lekarza jest zgłębienie natury problemu i wyleczenie objawów.

Kiedy należy się udać na badanie żył?

Badanie przepływu żył metodą USG Dopplera nie jest zabiegiem, który wykonuje się profilaktycznie. Pacjent potrzebuje odpowiedniego skierowania od lekarza rodzinnego i chirurga, którzy stwierdzą, że takie badanie jest potrzebne. Skierowanie to może być skutkiem takich problemów jak nadmierne drętwienie kończyn, przewlekłe bóle, problemy z gojeniem się ran, czy też pojawianie się żylaków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here