Jak zacząć pracę nad sobą?

0
835
Jak zacząć pracę nad sobą
fot.unsplash.com

Masz dość stania w miejscu? Chcesz zacząć pracować nad sobą? Zmienić coś w swoim życiu? Wydaje ci się to niemożliwe, ciężkie do osiągnięcia. Nie masz pojęcia nawet, od czego zacząć? Spokojnie, przygotowaliśmy dla ciebie wiele cennych wskazówek. Mamy nadzieję, że pozwolą ci one wykonać ten najtrudniejszy, pierwszy krok. Następne powinny przyjść nieco łatwiej.

„(…) o poziomie sportowca nie decyduje nawet najlepsze boisko ani najbardziej wygodny ubiór, ani skrupulatne przestrzeganie trybu życia sportowego – o poziomie sportowca decyduje co innego: jego istotne uzdolnienia sportowe i jego praca nad sobą.” – Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec

Czytaj, rozmawiaj i pisz!

Czytać, pisać uczą nas już w podstawówce, a rozmawiać potrafimy od zawsze. Choć nasza początkowa mowa, brzmiała raczej jako „baba” czy „papa” a na czajnik mówiliśmy „keke” to z czasem wszystko idzie do przodu. Czytanie, rozmowa i pisanie to kluczowe elementy samorozwoju.

Książki to nie tylko thrillery, nie tylko romantyczne nowele czy powieści. Książki to także psychologia, instruktaże, wskazówki, przemyślenia. Znajdziesz książkę na absolutnie każdy temat! Stwosz listę pozycji, które cię interesują i po prostu zacznij czytać, w pracy, w domu, w autobusie czy w korku. Słuchaj audiobooków, czytaj e-booki. Wybór należy do ciebie.

Jak zacząć pracę nad sobą
fot.unsplash.com

Nie trzymaj wszystkiego w sobie, bo wtedy to ma władzę nad Tobą. Dziel się przemyśleniami z zaufaną osobą. Mów o swoich emocjach, potrzebach. Nie musisz być wielkim samcem alfa, który jest oschły i zamknięty w sobie.

Pisz – prowadź dziennik, zapisuj swoje przemyślenia. Stwórz bullet journal, kalendarz. Prowadź pamiętnik, wysyłaj do siebie maile. Pisz, po prostu pisz, pisz i pisz!

„Jedyna wolność to zwycięstwo nad samym sobą” – Fiodor Dostojewski

Ryzykuj

Ryzyko to zabawa, ryzyko to doświadczenie. Bez ryzyka nic nie osiągniesz. Czasem warto zrobić krok do przodu. Czas przestać stać w miejscu. Masz pomysł, na otwarcie własnego biznesu? Przemyśl go, zaplanuj i podejmij ryzyko. Z pewnością za 20 lat sobie podziękujesz. Nie ma znaczenia co z tego wyjdzie, ważne, że spróbowałeś.

Łatwo stać w miejscu, łatwo się cofać, łatwo robić krok w tył czy schodzić na dół po schodach niż do góry. Tak niestety nie da się żyć. Oczywiście możesz tak wegetować latami, ale wtedy nie byłoby cię tutaj. Nie czytałbyś tego tekstu, nie zastanawiałbyś się, jak zrobić krok do przodu, jak w końcu coś zmienić.

„Najważniejsze jest zwycięstwo nad małym, czymś niesłychanie małym – nad sobą” – Stefan Wyszyński

Jak zacząć pracę nad sobą
fot.unsplash.com

Słuchaj czegoś, co cię motywuje

Muzyka pomaga nam się nie nudzić. Muzyka poprawia nam humor. Muzyka może nas także motywować do działania. Są playlisty do nauki. Są playlisty do ćwiczenia. Są playlisty do biegania. Czy sa playlisty do pracy nad sobą? Tak! Jest taka popularna piosenka wśród młodzieży, a raczej generacji Z.

„I am healthy, I am wealthy, I am rich, I am that bitch (yeah)
I am gonna go get that bag and I am not gonna take your shit (uh)
I am protected, well respected, I’m a queen, I’m a dream (yeah)
I do what I wanna do and I’m who I wanna be
‚Cause I am me”

„Jestem zdrowy, jestem bogaty, jestem bogaty, jestem tą **** (tak)
Idę po tę torbę i nie wezmę twojego ***** (uh)
Jestem chroniony, szanowany, jestem królową, jestem snem (tak)
Robię to, co chcę i jestem tym, kim chcę być
Ponieważ jestem sobą”

Choć tekst prosty, ma sporo sensu i może dać ci niezłego kopa. Podobnie jest z innymi piosenkami, podcastami czy audiobookami. Masz chwilę? Leżysz w wannie? Bierzesz prysznic. Włącz coś. Słuchaj, śpiewaj, tańcz. Powtarzaj jak mantra, patrząc w lustro. To wszystko jest w zasięgu twojej ręki. Sięgnij po to!

„Twój charakter jest twoim najważniejszym atutem, dlatego powinieneś nad sobą pracować przez całe życie.” – Brian Tracy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here