„Nie dzisiaj kochanie”, czyli wszystko o intymności w związku

0
758
intymność w związku
fot.unsplash.com

„Nie dzisiaj kochanie”, „boli mnie głowa” czy „jestem zmęczona”. Ile razy słyszałeś te teksty? Ile razy wypowiedziałaś te teksty? Niestety, spadek libido to spory problem z którym boryka się naprawdę wiele par. Powodów może być wiele, ale ile jest rozwiązań? Czy to naprawdę, aż tak spory problem? Tak. W końcu bliskość w związku czy intymność to naprawdę kluczowa kwestia. Mówi się, że seks nie powinien być podstawa związku, a jego dopełnieniem. Jak więc funkcjonować, jeśli brak tego dopełnienia?

Wyobraź sobie swój wieczór, jako kobieta, która boryka się z niskim libido. Twój mąż czeka już na ciebie w sypialni, a ty robisz wszystko, co możesz, aby odwlec moment położenia się do łóżka. W łazience siedzisz bardzo długo i nagle przypominasz sobie o istnieniu wszystkich odżywek do włosów czy balsamów do pielęgnacji ciała. Finalnie kładziesz się do łóżka i co? I udajesz zmęczenie. Praktycznie od razu „zasypiasz”, mimo że chwilę temu jeszcze tryskałaś energią. Taka sytuacja nie jest komfortowa ani dla jednej, ani dla drugiej strony. Ty wiesz, że udajesz, twój mąż też podejrzewa i co teraz?

 intymności w związku
fot.unsplash.com

Spadek libido – czym może być spowodowany? Przyczyny niskiego libido

Powodem takich sytuacji jest niskie libido czy oziębłość seksualna. Nie jest to jednak sprawa prosta a bardzo złożona. Należy poszukać przyczyny tego problemu. Wyróżnia się np.

  • Zaburzenia hormonalne – często wynikają one z problemów z hormonami tarczycy czy neuroprzekaźnikami, ale także i równie często ze źle dobranej antykoncepcji hormonalnej.
  • Choroby – często za spadek libido odpowiedzialność ponosi cukrzyca, anemia, otyłość, nadciśnienie, nowotwór, choroby tarczycy czy problemy z układem krążenia.
  • Leki – niektóre leki jak np. leki antydepresyjne, psychotropowe czy te obniżające ciśnienie mogą powodować spadek libido.
  • Stres/problemy w związku – tak, to jaka panuje atmosfera w związku może mieć nawet KLUCZOWE znaczenie dla waszego pożycia seksualnego.
  • Używki – alkohol, papierowy, narkotyki to wszystko negatywnie wpływa na popęd seksualny.
  • Zła dieta – zdrowy tryb życia to nie tylko środek do zrzucenia zbędnych kilogramów, ale także i sposób na poprawę libido.
  • Brak lub nadmiar ruchu – aktywności fizycznej nie powinno być ani za mało, ani za dużo. Zbyt duża ilość osłabia nas, przez co nie mamy ochoty na zbliżenia, a zbyt mała ilość sprawia, że nie wydzielamy endorfin.

Jak zawalczyć ze spadkami libido?

Tak naprawdę, aby zawalczyć ze spadkami, libido konieczne jest zdiagnozowanie źródła tego problemu, a następnie podjęcie odpowiednich kroków.

Zaburzenia hormonalne

Przy zaburzeniach hormonalnych zacznij od wykonania wszystkich badań i upewnienia się, że nie jest to spowodowane np. konkretną chorobą. Jeśli nie – udaj się do ginekologa i opowiedz o swoim problemie. Być może czas na zmianę metody antykoncepcji? Poza tabletkami są jeszcze spirale domaciczne (także te miedziane, nie tylko te hormonalne), plastry, ringi czy nawet zastrzyki. Spróbujcie, co wam szkodzi.

intymność w związku
fot.unsplash.com

Choroby

Jeśli walczysz z cukrzycą czy anemią i z tego powodu spada ci libido – kieruj się zaleceniami lekarza, w końcu nic nie poradzisz na to, że jesteś chora. Co jednak z otyłością? Otyłość może sprawić, że wszystkimi się swojego ciała, przez co pokazywanie się nago w różnych pozycjach, gdzie czasem mamy fałdki na brzuchu, a czasem cycek ucieka nam aż na plecy, dla wielu osób sprawia dyskomfort. Wiemy, że mówi się to prosto, ale spróbuj zaakceptować swoje ciało takim, jakim jest. Jeśli chcesz je zmienić – zrób to! Zainteresuj się dieta ketogeniczną, zacznij tworzyć dziennik odchudzania, zrób ćwiczenia na brzuch czy ćwiczenia na pupę. Działaj!

Przede wszystkim musisz zrozumieć, że twój partner akceptuje cię taką, jaką jesteś. Jest z tobą bo cię kocha i dla niego jesteś najpiękniejsza. Nie ma znaczenia czy masz dodatkowe kilogramy, rozstępy czy oponkę na brzuchu, znaczenie ma to, jaką jesteś osobą i co sobą reprezentujesz. Uwierz nam – nie, nie zgnieciesz go będąc na górze – spokojnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here